FilFri Bikes rusza od soboty w Szczecinku

  • KW
  • 2016-10-14 09:12:01
FilFri Bikes rusza od soboty w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Rower to nieodłączny element Szczecinka. Wielu mieszkańców często wybiera ten sposób komunikacji, gdyż jest tańszy, sprawniejszy i na pewno zdrowszy. Jednak, aby jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców Szczecinka do korzystania z jednośladów uruchomiono kolejny system rowerowy FilFri Bikes, który będzie aktywny już od soboty 15 października.

W Szczecinku miłośników jednośladów nie brakuje. Praktycznie każdy mieszkaniec miasta posiada własny rower, który jest już w zasadzie nieodłącznym elementem krajobrazu naszych ulic. Jednak mimo to są w Szczecinku ludzie, którzy dbają o wszystkich – o tych, którym rower chwilowo nie działa czy też o przyjezdnych. W tym celu utworzono nowy system wypożyczalni rowerów, który swój start rozpocznie już w najbliższą sobotę, 15 października. To wszystko zaczęło się 5-6 lat temu, kiedy Prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej zgłosił się do nas z prośbą o unowocześnienie działającego od 2009 roku w Szczecinku systemu. System przestał być przyjazny dla użytkownika, więc prezes poprosił o to, abyśmy zrobili coś, co mają większe miasta ale po szczecinecku - wyjaśnia nam Filip Bielicki z FilFri Bikes.

Zasady korzystania z takich rowerów są bardzo proste. Najpierw należy założyć konto na stronie internetowej www.filfri.eu oraz dokonać opłaty inicjalnej w kwocie 10 złotych. Jak następnie wypożyczyć rower? Przy jednej ze stacji zlokalizowanych na terenie Szczecinka wpisujemy numer telefonu, podajemy PIN, który nadaliśmy przy rejestracji i wypożyczamy rower. Będzie również dostępna aplikacja mobilna na telefony z systemem android oraz iPhone, a dodatkowo dla chętnych będą dostępne ''pchełki'', które są namiastką karty miejskiej. Wystarczy podejść do stacji i aktywować ją zielonym guzikiem, przyłożyć pchełkę do czytnika oraz wybrać numer roweru - wyjaśnia nasz rozmówca i dodaje, że korzystanie z FilFri Bikes do końca sezonu będzie bezpłatne.

Podobny system rowerowy działa w zasadzie w każdym większym mieście, jednak Szczecinek może pochwalić się autorskim projektem, gdyż twórcami tego całego pomysłu jest właśnie firma Comdrev ze Szczecinka. Stało się tak, że szczecinecki projekt dojrzał na tyle, iż firma stworzyła własne stacje, rowery, oprogramowanie i wszystko co z tym związane. Twórcy projektu nie ukrywają, że Szczecinek jest dla nich swego rodzaju polem eksperymentalnym. Chcemy przetestować jak zachowuje się taki system w warunkach zimowych, ponieważ jednym z naszych głównych partnerów są klienci ze Skandynawii - informuje Filip Bielicki.

Rowery są zbudowane z aluminium, co sprawia, że są niezwykle lekkie, swoim kształtem przypominają dawną damkę, jednak ich budowa jest na tyle uniwersalna, że bez problemu poruszać się nimi może każdy. W chwili obecnej w Szczecinku są 4 stacje z nowym systemem rowerowym – przy kinie Wolność, hotelu Residence, Centrum Konferencyjnym Zamek, a także przy ratuszu.

Komentarze (1)

Kolarz 2016-10-14 11:30

Fajny pomysł ale chyba termin lekko nietrafiony? Zaraz Zima... Chyba lepiej wystartować wczesną wiosną Panie Filipie?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: