76-letni mężczyzna oszukany metodą ''na policjanta''. Stracił 15 tysięcy złotych bo chciał pomóc synowi

  • KW
  • 2016-10-13 09:10:10
76-letni mężczyzna oszukany metodą ''na policjanta''. Stracił 15 tysięcy złotych bo chciał pomóc synowi
  • Foto: TV Gawex

We wtorek (11.10) do szczecineckiej jednostki policji przyszedł 76-letni mieszkaniec Szczecinka by dowiedzieć się, co dzieje się w sprawie jego syna, który jest sprawcą wypadku komunikacyjnego. Zamiast tego mężczyzna dowiedział, się że został oszukany przez oszusta, który podał się za policjanta.

Mimo szerokiej akcji profilaktycznej wciąż w naszym powiecie zdarzają się przypadki oszustw metodą "na wnuczka". Tym razem fałszywego wnuczka zastąpił fałszywy policjant. Oszust podający się za policjanta zadzwonił na numer stacjonarny do 76-letniego mieszkańca Szczecinka, informując go że jego syn jest sprawcą wypadku i został zatrzymany przez policjantów. Jeśli chce by syna puściła policja musi wpłacić 30 000 zł na poczet kaucji. Rozmówca oświadczył, że nie ma takich pieniędzy, ale w domu ma oszczędności w kwocie 15 000 zł. Oszust utrzymując cały czas rozmówcę przy telefonie zażądał od niego by napisał oświadczenie, w którym zobowiązuje się pomóc swojemu synowi i że będzie wykonywał wszystkie polecenia. Mężczyzna wykonując wszystkie instrukcje zapakował oszczędności, co więcej oszust zażyczył sobie by mężczyzna przygotował 500 zł dla osoby, która przyjdzie do niego odebrać pieniądze. Uprzedzony o nie informowaniu kogokolwiek o zaistniałej sytuacji mieszkaniec naszego miasta żył w świadomości, że pomaga swojemu synowi w trudnej sytuacji. Zaniepokojony brakiem informacji mężczyzna przyszedł do Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku, gdzie dowiedział się że padł ofiarą oszustwa metodą na policjanta.

Policja po raz kolejny apeluje i podkreśla, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nigdy nie odbierają pieniędzy, a także nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom.

Pamiętajmy:

  •         zawsze kierujmy się zasadą " ograniczonego zaufania",
  •         w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego,
  •         skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki,
  •         pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
  •         ostrzegajmy seniorów  i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
  •         zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy -  natychmiast należy skontaktować się  z najbliższą jednostką policji,
  •         pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych!

* zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.

* w przypadku osoby pukającej do naszych drzwi i podającej się za pracownika różnych instytucji zanim go wpuścimy, potwierdźmy to - dzwoniąc np. do tej instytucji lub prosząc o okazanie odpowiedniego dokumentu,

* pamiętajmy, że w przypadku, gdy mamy  jakiekolwiek podejrzenia, że "fachowiec" nie jest tym za kogo się podaje możemy również umówić się z nim na inny termin, zapewniając sobie w tym okresie obecność w naszym domu jeszcze kogoś innego z członków rodziny lub znajomych.

info: KPP w Szczecinku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: