Są pieniądze na wymianę starych pieców

  • KW
  • 2016-10-12 13:36:03
Są pieniądze na wymianę starych pieców
  • Foto: www.nm.pl

Na dofinansowanie wynoszące do 50 procent poniesionych kosztów mogą liczyć mieszkańcy Szczecinka, którzy w najbliższych tygodniach zdecydują się na wymianę starych pieców w swoich domach. Dotacja, która wypłacona zostanie jeszcze w tym roku pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Wsparcie kierowane jest do osób, które piece na paliwo stałe, czyli np. węgiel czy drewno wymienią na ogrzewanie gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub zdecydują się na przyłączenie do sieci MEC – informuje Bogumiła Rybińska z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecinek. I dodaje, że chętni dodatkowo będą mieli możliwość ubiegania się o pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Pożyczka będzie mogła zostać umorzona, a decyzja na ten temat zapadnie już po uruchomieniu programu. Dzięki temu koszty inwestycji mogą być jeszcze niższe. Aby skorzystać z dofinansowania należy się jednak spieszyć, bo pieniądze przeznaczone na ten cel są ograniczone – podsumowuje B. Rybińska.

Decyzja o kwocie, która trafi do Szczecinka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, jeszcze nie zapadła. Pewne jest jednak, że o jej podziale zadecyduje kolejność zgłoszeń do programu. Co zrobić, aby otrzymać dotację? Wszyscy chętni powinni wypełnić specjalny formularz, który znajduje się TUTAJ. Druk można także pobrać w Biurze Obsługi Interesanta na parterze Urzędu Miasta lub w Referacie Ochrony Środowiska, który mieści się na pierwszym piętrze budynku B. W Referacie Ochrony Środowiska należy też złożyć pismo. Termin jego dostarczenia mija 31 października. Po akceptacji wniosku chętni będą mogli bardzo szybko wymienić ogrzewanie w swoich domach. Pieniądze z programu zostaną przekazane do końca grudnia.

Przypomnijmy, że do tej pory w ramach programu „Kawka” w Szczecinku zrealizowane zostały inwestycje za około 6,5 mln zł. Udało się też znacznie ograniczyć emisję tzw. pyłów zawieszonych, a więc tych, które zazwyczaj wydobywają się z kominów podłączonych do pieców węglowych. To z kolei poprawiło jakość powietrza, szczególnie w okresie grzewczym.

info: M. Ludewicz/UM Szczecinek

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: