[SONDA] Budżet obywatelski w Szczecinku?

  • KW
  • 2016-10-12 10:57:13
Materiał wideo:

Budżet obywatelski jest inicjatywą, dzięki której mieszkańcy mogą mieć realny wpływ na co wydawana jest część pieniędzy z budżetu miasta. Póki co pomysł ten funkcjonuje w wielu innych miastach, a od jakiegoś czasu pojawia się wiele głosów, aby taki program wprowadzić również w Szczecinku.

Od wielu lat mieszkańcy miast w Polsce zgłaszają swoje pomysły, które realizowane są z tak zwanego budżetu obywatelskiego. W Szczecinku jak na razie taki program nie funkcjonuje, chociaż mieszkańcy bardzo entuzjastycznie podchodzą do takiej inicjatywy. Mieszkańcy powinni mieć wpływ na to, co się dzieje; mieszkańcy najlepiej wiedzą co potrzebują i co należy wybudować; byłoby to na pewno coś dobrego dla społeczeństwa - wiele tak pozytywnych opinii usłyszeliśmy od mieszkańców naszego miasta, którzy jednogłośnie popierają utworzenie budżetu obywatelskiego. 

Okazuje się, że jak na razie w szczecineckim Urzędzie Miasta nie trwają żadne prace nad wprowadzeniem budżetu obywatelskiego, jak również nie ma planów powołania go w najbliższej przyszłości. Wszystkich mieszkańców zainteresowanych wspólnotą lokalną zapraszam do działania przy radach osiedli, które mają spore budżety w wysokości 15 złotych na każdego mieszkańca danego osiedla. I to właśnie rady osiedli organizują wydarzenia, inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski w sensie stricte nie będzie funkcjonował - mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy UM Szczecinek.

Z budżetu obywatelskiego w miastach powstają nowe place zabaw, ścieżki rowerowe, a także organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Jak podkreślają mieszkańcy, bardzo ważne jest by mieć realny wpływ na wydawane pieniądze z budżetu miasta i w każdym mieście taki program powinien zostać uruchomiony. Dlatego też jeden z mieszkańców Szczecinka, Maciej Lechowicz, postanowił napisać petycję do ratusza, którą każdy mieszkaniec może podpisać. Jeśli zbierze się 500 podpisów, petycja zostanie przekazana do Urzędu Miasta w Szczecinku. Dokument dostępny jest TUTAJ

Szczecinek powinien mieć budżet obywatelski?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: