Powiat szczecinecki - ''solidny partner'' na 16 miejscu w rankingu Wspólnoty

  • KW
  • 2016-10-11 10:59:40
Powiat szczecinecki - ''solidny partner'' na 16 miejscu w rankingu Wspólnoty

Powiat szczecinecki, rekomendowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, został laureatem w projekcie „Solidny partner w środowisku lokalnym”. Dodatkowo powiat zajął 16 miejsce w Rankingu Wydatków Inwestycyjnych Samorządów 2013–2015 opublikowanym przez pismo Wspólnota.

Projekt „Solidny partner w środowisku lokalnym” stanowi część składową programu "Solidny Partner", którego celem jest podejmowanie i wspieranie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz upowszechnianie zasad rzetelności i odpowiedzialności, jako istotnych wartości w procesie tworzenia i funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego, a także wzmacnianie zaufania i pozytywnych relacji pomiędzy biznesem, nauką i administracją, m.in. poprzez realizację projektów upowszechniających dobre przykłady rzetelnej i efektywnej współpracy. "Solidny partner w środowisku lokalnym" realizowany jest przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, administracją samorządową i rządową oraz związkami samorządowymi (w szczególności z wieloletnim, stałym partnerem programu – Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski). W jego ramach są wyróżniane oraz upowszechniane dobre i godne naśladowania praktyki samorządów, mające na celu zrównoważony rozwój miast i gmin, przyjazny dla ich mieszkańców, a także pobudzanie aktywności obywatelskiej w środowisku lokalnym oraz budowanie pozytywnych relacji pomiędzy samorządami i biznesem

Wręczenie dyplomów programu  „Solidny Partner” nastąpi już 12 października podczas Międzynarodowych Targów Technologii i Produktów dla Zrównoważonego Rozwoju i Usług Komunalnych „POL-ECO-SYSTEM”, organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie pod patronatem honorowym Ministerstwa Środowiska - informuje Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Szczecinku.

Drugim powodem do dumy jest zajęcie przez powiat szczecinecki 16 miejsca w rankingu Wspólnoty. Pismo Wspólnota, zajmujące się tematyką samorządową, opublikowało Ranking Wydatków Inwestycyjnych Samorządów 2013-2015 prezentując listę tzw. Liderów Inwestycji. Powiat szczecinecki w inwestycjach per capita za lata 2013-2015 jest na 16 miejscu w Polsce (na 314 powiatów) – informuje Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis – Miasto natomiast zajęło 138 lokatę. To ogromny powód do dumy(…).

Warto podkreślić, iż Wspólnota dociera do 98 proc. jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Zawiera analizy prawne i ekonomiczne, nowości z procesu legislacyjnego, dobre praktyki funkcjonowania administracji publicznej oraz reportaże samorządowe. Pismo od kilkunastu lat przygotowywało ranking wydatków inwestycyjnych na infrastrukturę techniczną. Ostatnio zmieniło jednak formułę i przy obliczaniu wskaźników uwzględniło wszystkie inwestycje samorządowe, bazując na danych ze sprawozdań budżetowych, które zostały uzupełnione ankietą wydatków inwestycyjnych spółek komunalnych przeprowadzoną w miastach powiatowych i na prawach powiatu. Wyniki pokazują liderów inwestycji, którzy zaangażowali najwięcej środków i sił w poprawę jakości życia mieszkańców.

Profesor Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy są autorami rankingu zauważają, że wielkość inwestycji samorządowych od kilku lat waha się - to w górę to w dół. Po ubiegłorocznym wzroście znów odnotowano niewielki spadek. Jedyna kategoria jednostek samorządowych, które odnotowały niewielki wzrost, to województwa. W gminach, miastach na prawach powiatu oraz powiatach wskaźniki powędrowały w dół. Tym bardziej cieszy fakt, że powiat szczecinecki od lat „trzyma poziom” zajmując czołowe miejsce w rankingu - podsumowuje P. Rozmus.

Powiat szczecinecki - ''solidny partner'' na 16 miejscu w rankingu Wspólnoty

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: