Skarb sprzed tysięcy lat odnaleziono nad jeziorem Drawsko

  • KW
  • 2016-10-07 08:45:53
Skarb sprzed tysięcy lat odnaleziono nad jeziorem Drawsko
  • Foto: Powiat Drawski

Artefakt liczący grubo ponad trzy tysiące lat odnaleziono w Czaplinku, nad jeziorem Drawsko. Niezwykle cenną bransoletę Starosta Stanisław Kuczyński oficjalnie przekazał na ręce dyrektora koszalińskiego Muzeum Jerzego Buziałkowskiego podczas konferencji w Starostwie Powiatowym we wtorek, 4 października br. Przedmiot może być częścią skarbu i przyczynić się do uruchomienia wykopalisk w okolicy jego znalezienia.

To rzadkie znalezisko – tak ocenił archeolog Ignacy Skrzypek. Pochodzi z pierwszego okresu epoki brązu, czyli sprzed naszej ery - dodał. Zachowana w całości bransoleta odlana została z brązu (stopu miedzi i cyny). Powstała około 1200 lat p.n.e. w Europie Zachodniej. Na tereny Pomorza trafiła jako tzw. „import”, czyli przedmiot sprowadzony tutaj w drodze wymiany handlowej lub jako trofeum wojenne. Stan zachowania sugeruje, iż pierwotnie znajdowała się ona w środowisku wodnym (jezioro, bagno) i mogła stanowić element tzw. skarbu – a więc grupy przedmiotów wykonanych z brązu wrzucanych do wody zapewne w dzisiaj dla nas niezrozumiałym obrzędzie religijnym.

Przedmiot ten został wykonany metodą odlewu w formie, ma średnicę maksymalną 7 cm. Cała powierzchnia zewnętrzna zdobiona jest grupami nacinanych linii. Do tej pory takie wyroby najczęściej występowały na terenie Meklemburgii oraz Brandenburgii. Zatrzymać się należy na chwilę jednak nad określeniem „bransoleta”, którym to terminem określa się potocznie tego typu obiekty. Bransoleta to ozdoba noszona z reguły na przegubie lub przedramieniu. Tymczasem niewielkie rozmiary (średnica wewnętrzna około 5,5 cm oraz szerokość przerwy 2,5 cm) przy dość dużej wadze zdają się przeczyć takiej funkcji. Nawet bowiem osoba drobnej budowy nie jest w stanie włożyć jej na rękę. Czym może być więc ów przedmiot? Nie jest wykluczone, że mamy tu do czynienia z tzw. „płacidłem” - czyli przedmiotem pełniącym niegdyś rolę pieniądza. Kwestia funkcji owych „bransolet” pozostanie zapewne na długo nierozstrzygniętą (opr. Ignacy Skrzypek, Andrzej Kuczkowski).

Podczas konferencji przekazano także inne przedmioty. O tym wkrótce. Uczestniczyli w niej naukowcy z dziedziny archeologii, przedstawiciele koszalińskiego muzeum, samorządów z Gminy Czaplinek oraz Powiatu Drawskiego, partnerzy Akcji „Jezioro Tajemnic” i dziennikarze, w tym: Dariusz de Lorm, Ignacy Skrzypek, Andrzej Kasprzak, Andrzej Kuczkowski, Maciej Zakrzewski, Andrzej Polak, Tomasz Jasyk, Marcin Łukasz, Marek Nowak, Adam Kośmider, Jacek Kozłowski, Stanisław Kuczyński oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim.

info: Powiat Drawski

Skarb sprzed tysięcy lat odnaleziono nad jeziorem Drawsko

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: