Budynek komunalny w Świdwinie gotowy

  • KW
  • 2016-10-04 13:40:04
Budynek komunalny w Świdwinie gotowy
  • Foto: UM Świdwin

Budowa bloku komunalnego zakończyła się zgodnie z planem - 30 września. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie wprowadzą się do niego lokatorzy. Jest to nie tylko największa inwestycja gminy miejskiej Świdwin w ciągu ostatnich lat. To również pierwszy budynek komunalny w historii świdwińskiego samorządu wybudowany od podstaw. To również istotny krok w kierunku rozwiązania problemu braku mieszkań komunalnych. Przez wiele lat miasto praktycznie tylko administrowało tylko istniejącym zasobem. Dopiero kilka lat temu mieszkań zaczęło przybywać. Najpierw zaadaptowano na ten cel budynki przy ulicy Kościuszki, następnie kupiono obiekt na osiedlu wojskowym i po remoncie także zasiedlono go lokatorami.

Obecny budynek ma inny charakter - powstał „od zera” na pustym placu i jest największym z dotychczasowych. Inwestycja była rozłożona na dwa lata i kosztowała 8 milionów 700 tysięcy złotych (30 procent tej kwoty pochodzi z Banku Gospodarstwa Krajowego). Rozpoczęła się w połowie 2015 roku po rozstrzygnięciu przetargu, który wygrała świdwińska firma „In- Tech”. Zakończyła się 30 września.

W ciągu tych kilkunastu miesięcy powstał nowy budynek wielorodzinny z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną (piwnicą). Znajdują się w nim 63 lokale mieszkalne – 15 jednopokojowych, 40 dwupokojowych i 8 trzypokojowych. Łączna powierzchnia wynosi 4313 metrów kwadratowych. Ponadto zagospodarowano teren wokół budynku, wykonano elementy małej architektury, zieleń, plac zabaw i miejsca parkingowe. Budynek będzie ogrzewany kotłownią gazową.

Po zakończeniu prac budowlanych rozpoczęła się procedura odbioru technicznego bloku oraz uzyskania niezbędnych pozwoleń. Straż pożarna i sanepid przeprowadzą kontrole i wydadzą opinie, a następnie złożony będzie wniosek do nadzoru budowlanego o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Jednocześnie trwa weryfikacja listy osób oczekujących na przydział mieszkania. Po uwzględnieniu nowych podań znajduje się na niej 188 nazwisk. Do 21 października przyjmowane są odwołania. W listopadzie będzie znana ostateczna wersja listy. Nie oznacza to jednak, że każdy kto się na niej znajdzie otrzyma przydział. Tę decyzję będzie podejmował burmistrz po uwzględnieniu indywidualnej sytuacji każdej z rodzin.

info: UM Świdwin

Budynek komunalny w Świdwinie gotowy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: