SP nr 1 w czołówce ogólnopolskich historyków

  • KW
  • 2016-10-04 09:23:50
SP nr 1 w czołówce ogólnopolskich historyków
  • Foto: SP nr 1

W maju br. odbyło się głosowanie internetowe w ogólnopolskim konkursie pn. „Tu powstała Polska – Chrzest Polski” na prezentację historyczną uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczecinku. Skończyło się ono dla szczecineckich uczniów pomyślnie. Zajęli oni w tym konkursie trzecie miejsce i tym samym znaleźli się w gronie pięciu laureatów, którzy w ramach nagrody zostali zaproszeni na Wielki Finał do Gniezna.

Konkurs zorganizowało gnieźnieńskie Centrum Kultury „Scena To Dziwna” oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat wprowadzenia chrześcijaństwa na ziemiach będących kolebką państwa polskiego, w tym szczególnie zwrócenie uwagi na znaczącą rolę regionu gnieźnieńskiego w procesie chrystianizacji ziem piastowskich. Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w składzie: Anna Horodyńska, Oliwia Marciniak, Wiktoria Marciniak, Wiktor Karkoszka, Wiktor Chęciński, Olaf Borsuk i Michał Kowalczyk pod kierunkiem nauczycielki historii Doroty Wiechowskiej, opracowała relację z kreatorskiej lekcji pt.:”Mieszko I – od legendy o Piaście do historii o Mieszku I”.

Nasz pobyt w Gnieźnie w dniach 17-19 września obfitował w wiele naukowych atrakcji. Gospodarze przywitali nas organizując wieczór integracyjny w ogrodzie zabaw słowiańskich, później zwiedziliśmy Katedrę gnieźnieńską i Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach średniowiecznego pisma. W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy braliśmy udział w perfekcyjnie opracowanej kilkugodzinnej grze historycznej, która zakończyła się wręczeniem upominków wszystkim laureatom. Wizyta w Grodzie Pobiedziska dała nam możliwość strzelania z potężnych machin oblężniczych, zaś "wisienką na torcie" okazała się być wizyta u Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka w jego Pałacu w Gnieźnie. Tam wręczyliśmy Jego Eminencji piękny album o lasach okolic Szczecinka. Podczas pobytu nie brakło nam czasu na spotkania i rozmowy integracyjne. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi z różnych stron Polski. Toczyliśmy ciekawe rozmowy przy ognisku, podczas naukowych spotkań w hotelu Lech i w czasie spacerów uliczkami starego Gniezna. Zaprzyjaźniliśmy się z pozostałymi laureatami z Kłodawy, Jordanowa, Warszawy i Koszalina. Przekazaliśmy Paniom ze Starostwa Gniezna ciekawe materiały promocyjne o naszym mieście i powiecie. Trudno nam się było rozstać, mamy jednak nadzieję na współpracę naukową z poznanymi uczniami i nauczycielami - relacjonuje opiekun grupy Dorota Wiechowska.

Uczestnicy konkursu chcą serdecznie podziękować wszystkim przyjaciołom, koleżankom i kolegom ze szkoły oraz innych szczecineckich szkół gimnazjalnych i szkół średnich, dyrekcji i nauczycielom, rodzinom uczniów, portalom historycznym i informacyjnym, znajomym bliższym i dalszym, za głosy oddane na relację uczniów z SP nr 1. Dziękujemy też dyrektorowi MJOO Panu Tomaszowi Czukowi za sfinansowanie przejazdu dzieci do Gniezna. Mogliśmy bowiem uczestniczyć we wspaniałej przygodzie z historią, a jednocześnie godnie reprezentować nasz Szczecinek - dodaje D. Wiechowska.

SP nr 1 w czołówce ogólnopolskich historyków

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: