Parkrun w Szczecinku ma już trzy lata!

  • KW
  • 2016-09-28 13:18:17
Materiał wideo:

Parkrun to grupa biegowa ciesząca się ogromną popularnością na całym świecie. Od 3 lat również Szczecinek jest częścią tej grupy. W miniony weekend szczecinecki Parkrun obchodził swoje 3 urodziny. Był tort, świeczki oraz nagrody dla najwytrwalszych uczestników sobotnich biegów. Gościem specjalnym tej uroczystości był Prezes Parkrun Polska – Jakub Fedorowicz.

Parkrun to inicjatywa, która narodziła się w Anglii. Pierwszy bieg odbył się 13 października 2004 roku i pobiegło w nim 13 biegaczy. Na chwilę obecną grupa parkrunowa rozrosła się na różne kontynenty i działa w 13 krajach świata. Pierwszy Parkrun w Polsce został zorganizowany 15 października 2011 w Gdyni i wzięło w nim udział zaledwie 5 biegaczy. To już 13 krajów na świecie i ponad 800 miejsc na świecie takich jak Szczecinek. Parkrun to bardzo prosta formuła biegania - biegamy na 5 kilometrów w każdą sobotę, są to biegi bezpłatne, otwarte dla wszystkich - mówi Jakub Fedorowicz, Prezes Parkrun Polska i zaznacza, że Szczecinek ma szczególne powody do dumy, nie tylko przez wzgląd na licznie uczęszczających w nim biegaczy, ale także z powodu trasy.

Podczas sobotniego wydarzenia szczecineckiej grupy Parkrun odbyło się także uhonorowanie najwytrwalszych zawodników. Nagrody były przyznawane w kilku kategoriach, jednak jak podkreślają organizatorzy głównym aspektem branym pod uwagę była wytrwałość. To klasyfikacja roczna. Mamy mistrzostwa jeśli chodzi o czas, jednak my nagradzamy osoby, które najczęściej uczestniczyły w biegu - wyjaśnia Marcin Bocheński, koordynator Parkrun w Szczecinku. Na pierwszym miejscu wśród kobiet znalazła się Joanna Dymecka, która uczestniczyła w biegach 46 razy, na drugim Małgorzata Amelia Szabałowska - 36 razy, a na trzecim Kinga Lasak - 25 razy. 

Jeśli chodzi o panów to rywalizacja była cięższa gdyż, jak się okazało, panowie są nieco bardziej wytrwalsi od pań. Pierwsze miejsce zajął Zbigniew Eckert, który uczestniczył w biegach 46 razy, Andrzej Kędzierski - 41 biegów i Stanisław Karwat - 45 biegów.

Sobotnie wydarzenie to typowe przyjęcie urodzinowe – był tort, dmuchanie świeczek i prezenty. Warto przypomnieć, że w Polsce Parkrun odbywa się w każdą sobotę o stałej porze czyli o 9:00 rano.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: