Ślubowanie w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum

  • KW
  • 2016-09-23 15:33:18
Ślubowanie w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum
  • Foto: Jakub Skrzyński

W czwartkowe popołudnie (22.09) w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinku Prywatne Liceum i Gimnazjum przyjęło w swoje szeregi nowych uczniów. Uroczyste ślubowanie odbyło się podczas specjalnej Mszy św. To wydarzenie jest dla całej szkoły wyjątkowym świętem, podczas którego uczniowie oprócz złożenia ślubowania otrzymują indeksy, tarcze szkolne i mundurki.

Ślubuję przestrzegać regulaminów szkoły, stawiać sobie coraz większe wymagania nawet wtedy, gdy inni nie będą ode mnie niczego wymagali – to fragment roty ślubowania, które złożyli nowi uczniowie Prywatnego Liceum i Gimnazjum w Szczecinku. W czwartkowe popołudnie podczas uroczystej Mszy św. przyjęto w szeregi szkoły nowych uczniów zarówno gimnazjalistów, jak i licealistów. Ślubowanie odbywa się w kościele dlatego, że nasza szkoła zbudowana jest na tradycji kościoła katolickiego, taki mamy model wychowania. To ślubowanie jest naturalną konsekwencją tego, co przyjęliśmy za kierunek działania w naszej szkole - mówi Szymon Cieślar, Dyrektor PLO i Gimnazjum w Szczecinku.

Ślubowanie w tej formie funkcjonuje w zasadzie od początku istnienia szkoły czyli 19 lat. Jak podkreślił dyrektor szkoły, to wydarzenie jest najważniejszą uroczystością w całym roku szkolnym. Jego ranga jest tak wysoka bowiem to właśnie wtedy uczniowie składają bardzo ważne przyrzeczenie w swoim życiu. Tekst roty ślubowania został stworzony przez samych nauczycieli w oparciu m.in. o słowa św. Jana Pawła II i jest ściśle powiązany z zasadami szkoły.

Moim zdaniem jest to święto ważniejsze niż rozpoczęcie roku i zakończenie, bo tutaj dochodzi do poważnej deklaracji, która będzie skutkować w życiu tych młodych ludzi, bo oni się zobowiązują do tego by postępować według określonych norm, zasad, posługiwać się określonymi wartościami - zaznacza dyrektor szkoły. Ślubowanie jest zobowiązaniem, które będzie trwało na długo i tego im życzyłem i sobie życzę, żebyśmy my umieli prowadzić ich według tych słów - dodaje.

Ślubowanie to również ogromne przeżycie dla samych rodziców gimnazjalistów i licealistów, którzy wspólnie podkreślają, że są niezmiernie dumni ze swoich pociech, które złożyły ślubowanie.  Jako tata czuje się ogromnie dumny, gdyż drugi raz poczułem się prawdziwym ojcem, bo rzeczywiście słysząc rotę ślubowania aż ciarki przechodziły po plecach no i dumę, że córka składa takie przyrzeczenie - mówił nam ojciec jednej z gimnazjalistek, Paweł Rybak. Sami uczniowie również nie kryli swoich emocji związanych ze ślubowaniem. Było to dla nich ogromne przeżycie, gdyż od samego początku czuli jej powagę. To jest bardzo poważna przysięga, ale też taki drogowskaz dla przyszłego życia, że łatwiej mi będzie podążać dalej dzięki temu - słyszeliśmy.

Oprócz złożenia uroczystego ślubowania, uczniowie otrzymali także inne, równie ważne dla tej szkoły elementy takie jak indeksy, tarcze szkolne i mundurki. Uroczyste ślubowanie zakończyło się małym przyjęciem dla uczniów, rodziców i nauczycieli w domu parafialnym.

Relacja ze ślubowania już dzisiaj (23.09) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: