Koncert ''Otwieramy bramy tolerancji''

  • KW
  • 2016-09-23 10:24:30
Koncert ''Otwieramy bramy tolerancji''
  • Foto: TV Gawex

„Otwieramy bramy tolerancji” to projekt mający na celu zmianę myślenia społeczeństwa o zdrowiu psychicznym. Środowy koncert, który miał miejsce przy Centrum Konferencyjnym ZAMEK w Szczecinku był swego rodzaju podziękowaniem dla wszystkich tych, którzy się w ten projekt zaangażowali. Oprócz występów artystycznych odbyło się także symboliczne otworzenie i przejście przez bramę tolerancji.

Zaburzenia psychiczne to jedne ze schorzeń, które najczęściej wywołują lęk w społeczeństwie. Niewiedza i strach często powodują spychanie na margines społeczny osoby borykające się z problemami natury psychicznej. Projekt „Otwieramy bramy tolerancji” powstał właśnie jako odpowiedź na tego typu problemy. To inicjatywa mająca na celu zmianę myślenia społeczeństwa o zdrowiu psychicznym. Celem projektu jest kształtowanie właściwych postaw wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, czyli akceptacji, tolerancji, szacunku. Projekt skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu szczecineckiego. Projekt trwa od maja br. do końca 2017 roku -  wyjaśnia Agnieszka Kołodziejczak, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Turowie

Projekt „Otwieramy bramy tolerancji” to również uwrażliwianie przede wszystkim młodzieży na osoby borykające się z problemami psychicznymi. Podczas spotkań w szkołach z młodzieżą, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Turowie rozmawiają na tematy dotyczące zdrowia psychicznego, jak się zachowywać w towarzystwie takiej osoby oraz uczą wrażliwości do osób dotkniętych takimi schorzeniami. Osoby z problemami zaburzeń psychicznych edukują młodzież i to oni uczą ich tolerancji podczas spotkań. Głównym punktem szkoleń jest film o Dorotce, gdzie występują także jej rodzice, którzy mówią o problemach, trudnościach oraz ich pokonywaniu - dodaje A. Kołodziejczak. Rodzice tytułowej Doroty mówią również o radościach – zarówno projekcja filmowa jak i późniejsza rozmowa ma skłonić ludzi ku refleksji nad zdrowiem psychicznym i przekonać ich, że tak naprawdę wszelkie bariery i niechęci do takich osób, są tylko w naszych głowach.

Koncert pod Zamkiem również odbył się pod tym samym hasłem co cały projekt, czyli „Otwieramy bramy tolerancji”. Oprócz wspomnianej projekcji filmowej pt.”Dorotka”, która jest także prezentowana podczas spotkań z młodzieżą w szkołach, obyła się seria występów artystycznych.  Jednak najważniejszym punktem programu było przejście wszystkich uczestników koncertu przez symboliczną bramę tolerancji. Ten gest to symbol zrozumienia i wsparcia dla osób chorych, borykających się z zaburzeniami natury psychicznej.

Organizatorzy już teraz zapowiadają, że to nie ostatnia tego typu inicjatywa. Kolejny tego typu koncert jest już zaplanowany na przyszły rok.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: