MegaMisja w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach już ruszyła

  • KW
  • 2016-09-22 09:40:18
MegaMisja w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach już ruszyła
  • Foto: Anna Kustrzycka-Broda

Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często dosyć sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z internetu. MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, w których działają świetlice. Adresujemy go do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat, które spędzają w nich czas i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Naszym celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji wychowawców świetlic oraz ich uczniów. Zależy nam, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci w świetlicy.

Właśnie dlatego wychowawcom uczestniczącym w programie udostępniamy portal MegaMisji, w którym znajdą oni gotowe scenariusze zajęć świetlicowych na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. Proponowane tematy pomogą uatrakcyjnić nauczycielom plan pracy świetlicy szkolnej. Aby trafić w potrzeby dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie placówki.

Przy realizacji wyzwań uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. W MegaMisji stawiamy na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.

Honorowymi ambasadorami programu są: Magdalena Kumorek – aktorka teatralna i filmowa oraz wokalistka, a także Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerowych książek dla dzieci. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Cyfryzacji.(materiał udostępniony przez Fundację Orange). Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach nagrali wraz z nauczycielem Anną Kustrzycką-Broda film o świetlicy szkolnej ukazujący korzystanie ze sprzętu multimedialnego i zakwalifikowali się do programu. W eliminacjach wzięło udział 725 świetlic z całego kraju. Ostatecznie zakwalifikowało się 300 świetlic wśród nich właśnie my. Nauczyciel świetlicy szkolnej pani Anna Kustrzycka - Broda uczestniczyła w zjeździe liderów, który odbył się 9.09.2016 w Warszawie i zdobył szereg informacji dotyczących programu MegaMisja oraz wzbogacenia zajęć świetlicowych poprzez metody aktywizujące, programowanie itp. Relacja dostępna na stronie pl.facebook.com/FundacjaOrange/.

W naszej świetlicy już szukamy psotnika. Zdobywamy punkty, a po pierwszym etapie czekają na nas nagrody. Liderem programu jest nauczyciel Anna Kustrzycka - Broda, z którą współpracują nauczyciele: Bogusława Imbiorkiewicz oraz Jan Mokrzycki. Więcej informacji dostępnych będzie w październiku na stronie szkoły w zakładce świetlica.

                                                       info: Anna Kustrzycka-Broda

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: