[WIDEO] Dofinansowanie inwestycji UTWS dla Kronospanu wstrzymane. Wszystko przez SIS TERRA

  • KW
  • 2016-09-20 14:25:14
[WIDEO] Dofinansowanie inwestycji UTWS dla Kronospanu wstrzymane. Wszystko przez SIS TERRA
  • Foto: TV Gawex

Jedną z ważniejszych dla mieszkańców Szczecinka inwestycji prowadzonych przez firmę Kronospan jest niewątpliwie instalacja UTWS czyli przedsięwzięcia na ograniczenie szkodliwych emisji w zakładzie produkującej płyty drewnopochodne. W celu zrealizowania tej inwestycji firma wystąpiła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o udzielenie dofinansowania. Wszystko było na dobrej drodze do czasu gdy nagle decyzja o udzieleniu wsparcia przez fundusz została wstrzymana. Powody takiego stanu rzeczy firma wyjaśniła na dzisiejszej (20.09) konferencji prasowej.

Szczecinek jest jednym z piękniejszych zakątków województwa zachodniopomorskiego – takie opinie krążą zarówno wśród turystów, jak i samych mieszkańców. Jednak wśród tych drugich entuzjazm gaśnie, kiedy w powietrzu daje się wyczuć efekty uboczne pracy jednej z największych firm w mieście. Co do unoszących się pyłów i wątpliwych zapachów nikt w Szczecinku nie ma wątpliwości. Firma na przestrzeni lat otrzymywała liczne pisma z prośbami rozwiązania tego problemu. Do akcji zaangażowało się  również Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych TERRA. Choć inwestycja do najtańszych nie należy, zakład zdecydował na instalację filtra UTWS, który ma znacznie zmniejszyć emisję pyłu i lotnych związków organicznych. Jedna z najważniejszych inwestycji, do której przystąpiliśmy i która ma być zrealizowana całkowicie w 2017 roku, to ograniczenie pyłu i lotnych związków organicznych do atmosfery - mówił podczas konferencji dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz. Chcemy zastosować filtr UTWS, który jest z tak zwanej górnej półki - dodaje.

Instalacja UTWS jest przedsięwzięciem znacznie droższym od mokrego elektrofiltru. Jego koszt opiewa na bagatela 80 mln złotych. Na realizację tej inwestycji firma złożyła w tej sprawie wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie z funduszu miałoby być swego rodzaju pożyczką oprocentowaną na 2%. Oczywiście, może być ona umorzona pod warunkiem tzn. efektu ekologicznego. Wszystko było na dobrej drodze, budowa instalacji UTWS miała rozpocząć się wkrótce po zapadnięciu decyzji o przyznaniu dofinansowania, jednak zamiast tego Fundusz Ochrony Środowiska przysłał informację o wstrzymaniu decyzji. Powodem tego było pismo wystosowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych TERRA. Jak tylko organizacja ta dowiedziała się o planowanym przedsięwzięciu, nie informując nas wystosowała wniosek o wstrzymanie dofinansowania. Spółka była na etapie dogrywania ostatnich szczegółów finansowania - przyznał niezadowolony K. Aleksandrowicz.

Trzy miesiące temu Stowarzyszenie Terra z firmą Kronospan podczas jednego ze spotkań otrzymało zapewnienie, że firma dostarczy stowarzyszeniu dokumentację planowanej inwestycji. W piśmie wysłanym przez Stowarzyszenie SIS Terra do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska czytamy, że Trzy miesiące temu na spotkaniu z przedstawicielami firmy Kronospan, które odbyło się w Szczecinku obecni Europoseł PiS Pan Czesław Hoc, Posłanka PIS pani Małgorzata Golińska i przedstawiciele stowarzyszenia TERRA uzyskali zapewnienie, że firma Kronospan po spotkaniu dostarczy stowarzyszeniu Terra dokumentację planowanej inwestycji. Po ponad 2 miesiącach zamiast kompletnej dokumentacji otrzymaliśmy zaledwie trzy kartki papieru, z których treści nic konkretnego nie można wnioskować, gdyż jest to lakoniczny opis. 

Firma Kronospan wysłała już stosowne dokumenty do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, jednak to czy otrzyma dofinansowanie stoi pod znakiem zapytania. Mimo wszystko Zarząd Kronospan deklaruje, że UTWS i tak powstanie nawet bez wsparcia ze strony funduszu, kosztem innych zaplanowanych inwestycji takich jak np. budowa centrum szkoleniowo-konferencyjnego. W chwili obecnej firma czeka na ostateczną decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Komentarze (4)

iga 2016-09-20 17:46

Bo to nie o czyste powietrze w Szczecinku chodzi tylko o argumenty w kampanii wyborczej i przejęcie władzy!

realnie 2016-09-21 10:57

Przecież to od początku było jasne, że Terra z Kronospanu zrobiła sobie platformę do wyborów. Ktoś jeszcze wierzy, że chodzi im o środowisko? Teraz zasłona opadła. Piszą pismo o wstrzymanie dofinansowania zakładania filtrów. Wcześniej walczyli przeciwko generatorowi, który już poprawił powietrze w mieście i przeciwko budowie hali klastra, gdzie ludzie mają pracę? Trzeba być niespełna rozumu, żeby robić takie rzeczy i mienić się ekologami. Tupeciarze. Gdy zakład będzie całkowicie zmodernizowany, zabraknie im argumentów wyborczych. Politykierstwo w maskach ekologów.

hekate 2016-09-21 16:42

Gmina Szczecinek tez zrobiła NFOŚ w balona mieli zakladać przepompownie, żeby do ścieków podłączać pod groźbą kary z UE zebrali deklarację gdzie ludzie wyrazili zgody i co???? Ni widu ni słychu i jak zwykle śpiewka coroczna Gmina jest biedna , gmina nie ma kasy ale to nie za ich miało być tylko za unijne , może Gawex tym tez by się zajął???

Jędrzej 2016-09-26 09:12

Terrarysci

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: