Rozpoczął się remont wieży Kościoła Mariackiego

  • KW
  • 2016-09-20 11:22:14
Materiał wideo:

Ruszył od dawna zapowiadany remont wieży dużego kościoła w Szczecinku. Rusztowanie przy kościele stanęło już w sobotę (17.09), jednak pierwsze prace rozpoczęły się w poniedziałek (19.09). Na razie to pierwszy etap prac związanych z renowacją wieży.

Świątynia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szczecinku jest stosunkowo młoda, gdyż została wybudowana w latach 1905-1908. Mimo wszystko od tego czasu wieża kościoła uległa niemałym zniszczeniom, dlatego od co najmniej 2 lat zarówno proboszcz parafii ks. Jacek Lewiński jak również sami wierni zbierają na jej renowację. Jak widać, wszelkie trudy się opłaciły, gdyż nareszcie ruszyły pierwsze prace związane odnowieniem okazałej wieży. Nie wiemy, jak długo będzie trwał remont, ponieważ cała wieża wymaga remontu. W zależności od tego jak szybko zdobędziemy wszystkie środki, tak długo będziemy remontować -  przyznaje ks. Jacek Lewiński proboszcz parafii pw. NNMP w Szczecinku.

W chwili obecnej prace będą obejmowały tylko jeden etap, czyli remont części zachodniej (od strony jeziora). Ta część jest najbardziej zniszczona i jak zaznacza nasz rozmówca, ks. Jacek, rusztowanie zostało rozłożone na całej ścianie, aby przyjrzeć się wieży dokładnie. Warto podkreślić, że sama wieża nie jest uszkodzona konstrukcyjnie, także nie ma zagrożenia zawaleniem się obiektu, natomiast uszkodzone są mury wieży i to właśnie z nimi są związane wszelkie prace remontowe. Część cegieł trzeba wyjąć, wymienić całkowicie, uzupełnić fugi, zbić tynk z białych elementów i położyć nowy. Na pewno musimy zdjąć część dachówek. Wydaje się, że są to niewielkie prace, ale niestety w rzeczywistości, po przyjrzeniu się, jest ich naprawdę sporo - mówi ks. Jacek Lewiński.

Zakończenie I etapu prac przewidywane jest do końca października. Dalszy remont uzależniony jest od środków finansowych. Na obecne prace kościół otrzymał dotację z Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czyli Fundusz Kościelnego, a także od wielu darczyńców, w tym firm szczecineckich. Swoje wsparcie zadeklarowało także miasto. Koszt pierwszego etapu prac to 80 tysięcy złotych, z kolei całość remontu szacuje się na około 500 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: