Paszteciki Gwdowskie – nowy Produkt Tradycyjny z powiatu szczecineckiego

  • KW
  • 2016-09-19 12:46:52
Paszteciki Gwdowskie – nowy Produkt Tradycyjny z powiatu szczecineckiego
  • Foto: LGD Pojezierze Razem - facebook

6 września br. do Listy Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopisany został kolejny produkt pochodzący z powiatu szczecineckiego – Paszteciki Gwdowskie.

Jak podaje Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Pojezierze Razem, jest to drugi wyrób przygotowywany przez Panią Danutę Szlaz, który został wpisany na prestiżową listę - przypomnijmy, że od 2013 na liście widnieje także Chleb Gwdowski. Paszteciki zyskują uznanie na różnego rodzaju wystawach, jarmarkach czy dożynkach. Wypiekane są z ciasta drożdżowego z nadzieniem z kiszonej kapusty, cebuli i grzybów, a tradycja ich wypiekania sięga przełomu lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Produkt został wpisany na listę dzięki współpracy Pani Danuty Szlaz ze Stowarzyszeniem LGD POJEZIERZE RAZEM.

Tradycja wytwarzania na terenie województwa zachodniopomorskiego pasztecików z kapustą i grzybami, opartych na zapiekanym cieście drożdżowym, sięga lat 50-tych/60-tych XX wieku: „Od kiedy pamiętam bardzo często mama przygotowywała właśnie paszteciki. Według mnie, już od początku lat 50. XX w. paszteciki te były wyrabiane na terenie obecnego Województwa Zachodniopomorskiego” (wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Gwdy Wielkiej). Od ponad 60 lat paszteciki przygotowywane są przede wszystkim w okresie świątecznym, na Boże Narodzenie, czy na Wielkanoc. Receptura i tajniki wypiekania pasztecików przekazywane są następnym pokoleniom tak, aby już od najmłodszych lat poznali ich historię i sposób wytwarzania. „Wszystkie produkty pochodzą z dobrze mi znanych naturalnych źródeł. Jajka kupuję od znajomej, która hoduje swoje kury. Mąkę kupuje w sklepie. Ważne żeby to była mąka dobrej jakości. Na farsz składają się: grzyby leśne, których w naszym rejonie nie brakowało, kapustę zaś sama kiszę każdego roku” (wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Gwdy Wielkiej). Na początku, aby przygotować paszteciki, trzeba szybko wyrobić ciasto i schłodzić je. Następnie przygotować farsz z grzybów, cebuli i kiszonej kapusty. Farsz należy układać na uformowanych z ciasta wstęgach, które należy dokładnie skleić. Wstęgi pokroić na poszczególne paszteciki. Piec 20 minut, w nagrzanym piekarniku. Paszteciki gwdowskie prezentowane są na różnego rodzaju konkursach, wystawach, jarmarkach i dożynkach - czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Paszteciki Gwdowskie – nowy Produkt Tradycyjny z powiatu szczecineckiego

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: