ZŁOCIENIEC. Tajemnicza kapsuła kryje wiele niewyjaśnionych ciekawostek

  • KW
  • 2016-09-16 12:17:05
ZŁOCIENIEC. Tajemnicza kapsuła kryje wiele niewyjaśnionych ciekawostek
  • Foto: UM Złocieniec

13 września 2016 r. z pewnością zapisze się w pamięci mieszkańców Złocieńca i urzędników. O godz. 7:30 reprezentacja urzędu z Burmistrzem Krzysztofem Zacharzewskim na czele wyruszyła do Muzeum Narodowego w Szczecinie, w celu otwarcia tajemniczej "kapsuły czasu" (złożonej pod budowę Ordensburga nad Krosinem koło Złocieńca). Poniżej relacja z tego wydarzenia Sebastiana Kuropatnickiego ze złocienieckiego Urzędu Miasta.

Na miejsce dojechaliśmy około godz. 9:00, po zaspokojeniu ciekawości mediów, weszliśmy do pomieszczenia, w którym pracownicy muzeum przeprowadzili oględziny kapsuły w celu ustalenia metody jej otwarcia. Fachowcy zabrali się „ostro” do pracy. Po około 30 minutach precyzyjny, mały fleksik zakręcił po raz ostatni odcinając wieko miedzianej kapsuły. Przedmioty zamknięte w środku po raz pierwszy po 82 latach ujrzały światło dzienne, można powiedzieć, że od tej pory przenieśliśmy się w czasie do roku 1934, a dokładnie w dzień 22 kwietnia.

Jako pierwszy wyjęty został akt erekcyjny (napisany odręcznie na „pergaminie dziewiczym”), rozpoczynający budowę haniebnego Ośrodka Ordensburg nad Krosinem. W kapsule nie było taśmy filmowej z obchodów 600-lecia Złocieńca (który sprowokował nas do jej wydobycia), ale poznaliśmy jej zawartość, która nie została udokumentowana w źródłach historycznych.

Z tuby wyjęto między innymi: gazety lokalne wydane 21 i 22 kwietnia 1934r., kilka podpisanych kopert z różną zawartością, czysty blankiet zaproszenia na otwarcie Ordensburga wraz z programem uroczystości, książkę autorstwa Paula von Niessena, wydaną z okazji 600-lecia Falkenburga - dzisiaj Złocieńca, broszurę wydaną na okoliczność 600-lecia miasta, monety (w tym srebrne), zdjęcia miasta, kościoła i nie tylko… (m.in. zdjęcie rynku z ogromnym napisem umieszczonym między masztami z flagami o treści „600 Jahre Heimat” (600 lat w domu), stare panoramy miasta, mapę przedstawiającą Złocieniec na przełomie XIV – XV wieku, książki, folder promocyjny Falkenburga, zeszyt ilustrowany-wydawany w uzgodnieniu z niemieckimi związkami zawodowymi, w którym znalazły się informacje z miejscowości ówczesnej „Szwajcarii Pomorskiej”, kolejno dzisiejsze: Świdwin, Połczyn Zdrój, Czaplinek, Kalisz Pomorski, Szczecinek, Polanów, Słupsk ?! oraz mosiężna blacha z wybitą nazwą wykonawcy miedzianej kapsuły.

Niewątpliwie największą ciekawość wzbudza wyjęty z kapsuły czterostronicowy list pisany odręcznie ołówkiem kopiowym (na pierwszy rzut oka zupełnie nieczytelny) oraz maszynopis zajmujący jedną stronę. Kopie tych dokumentów zostały przekazane w ręce Pana Jarosława Leszczełowskiego, autora książek o naszym regionie, który w pierwszych słowach po otrzymaniu dokumentów stwierdził, że list pisany jest „odręcznym pismem gotyckim” używanym do połowy XX w. zwanym kurrentą i jest w stanie go przetłumaczyć. W trakcie pisania tekstu dotarł do mnie e-mail od Pana Jarosława, który informuje, że "autor listu próbuje przekonać Gohdesa, że warto zbudować ośrodek szkoleniowy na południowym bragu Krosina w miejscu zwanym Kobiece Łowy (Frauenjagten)".

Po wyjęciu wszystkich materiałów z kapsuły archeolog dr Marcin Peterleitner  wraz ze swoją asystentką wykonał skrupulatną inwentaryzację jej zawartości. Jak stwierdzono materiały w niej zawarte są w stanie idealnym. Już wkrótce zapraszamy na fanpage na FB pod nazwą „Tajemnicza kapsuła czasu z Ordensburga koło Złocieńca”, gdzie będziemy publikowali tajemniczą zawartość kapsuły oraz tłumaczenie dokumentów w niej zawartych.

Pierwsza strona listu do Otto Gohdesa (przyszłego komendanta Ordensburga), jego autor przekonuje do zbudowania ośrodka szkoleniowego na południowym bragu jeziora Krosino koło Złocieńca.

Odczytanie aktu erekcyjnego pod budowę Ordensburga w dniu 22 kwietnia 1934r. tuż przed włożeniem do kapsuły.

info: www.zlocieniec.pl / Sebastian Kuropatnicki

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: