Dożynki gminne w Juchowie

  • KW
  • 2016-09-14 13:50:29
Dożynki gminne w Juchowie
  • Foto: UM Borne Sulinowo/www.bornesulinowo.pl

Tegoroczne Święto Plonów odbyło się 10 września br. w miejscowości Juchowo. Organizatorami imprezy byli: Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie, Rada Sołecka Juchowa, Fundacja im. Stanisława Karłowskiego w Juchowie oraz Urząd Miejski w Bornem Sulinowie.Dożynki rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji rolników i mieszkańców gminy. Następnie korowód z plonami i wieńcami dożynkowymi przeszedł pod specjalnie przygotowaną scenę dożynkową umiejscowioną na terenie boiska sportowego.

Starosta i Starościna Dożynek, Pan Krzysztof Białkowski i Pani Mirosława Dydacka, przekazali Burmistrzowi Bornego Sulinowa, Pani Renacie Pietkiewicz-Chmyłkowskiej oraz przedstawicielowi Zarządu Fundacji, Pani Urszuli Sroce, dożynkowe bochny chleba, którymi  przy wtórze muzyki ludowej podzielono się ze zgromadzonymi gośćmi. Oprawę muzyczną obrzędu dożynkowego zapewnił zespół „Stokrotki”, w skład którego wchodzą mieszkańcy Juchowa.

Podczas tegorocznego Święta Plonów można było skosztować wielu lokalnych potraw, przysmaków i nalewek przygotowanych przez sołectwa. Spośród nich wyróżniało się stoisko Rady Sołeckiej Juchowa i zespołu „Stokrotki”, na którym częstowano pyszną grochówką i pajdą chleba ze smalcem. Uczestnicy dożynek mogli również zakupić prace twórców z Bornego Sulinowa.

Podczas Święta Plonów nie zabrakło ciekawych konkursów wiedzy o atrakcjach turystycznych gminy Borne Sulinowo oraz integracyjnych dożynkowych zabaw, takich jak piłowanie drewnianej kłody na czas czy próby pojemności worków big bag. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne ufundowane przez CKiR oraz Fundację.

Część artystyczną dożynek uświetniły koncerty w wykonaniu zespołów: „Borneńskie Wrzosy”, „Borneńskie Podlotki”, „Stokrotki” z Juchowa i „Jarzębiny” z Jelenia. Prawdziwą ucztą dla duszy był gościnny występ chóru żeńskiego „KANON” z Cewlina. Na scenie wystąpili także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Turowa z przedstawieniem pt.: „Nie ma tego złego” oraz podopieczni ŚDS „Walentynka” z tańcem „trojka”. Gwiazdą wieczoru był natomiast zespół „Grupo Costa”, który przeniósł dożynkowych gości w klimaty gorącej Kuby. Przy muzyce zespołu „Play” zabawa dożynkowa potrwała do późnych godzin nocnych.

Wyniki konkursu „Na najładniejszy wieniec dożynkowy”:

I miejsce – wieniec Sołectwa Juchowo,

II miejsce – wieniec Sołectwa Jeleń,

III miejsce – wieniec Sołectwa Łączno.

Panie i panowie rywalizowali również w konkursie „Na najsmaczniejsze ciasto tradycyjne”. Wyboru najlepszego wypieku dokonała komisja składająca się z uczestników dożynek.

I miejsce zajęła Zofia Piotrowska,

II miejsce – Urszula Papierkiewicz,

III miejsce – Bożena Sikorzyńska,

Wyróżnienia otrzymali: Danuta Szlaz, Kamil Drewniak i Ewelina Dębczyńska.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

info: UM Borne Sulinowo

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: