Wieniec dożynkowy z Siemczyna najpiękniejszy w województwie!

  • KW
  • 2016-09-14 12:16:20
Wieniec dożynkowy z Siemczyna najpiękniejszy w województwie!
  • Foto: Powiat Drawski

Zaprezentowany podczas ostatniego Powiatowego Święta Plonów w Darskowie wieniec przygotowany przez Sołectwo Siemczyno (gm. Czaplinek) zwyciężył w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Wkrótce powtórzył sukces w Barzkowicach, gdzie podczas Targów Rolnych Agro Pomerania okazał się najpiękniejszy w województwie zachodniopomorskim. W przyszłym roku Siemczyno będzie reprezentowało nasz region na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Sołectwo zdobywając pierwsze miejsce, wygrało także nagrodę główną w wysokości 1200 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa. Siemczyno przygotowało tradycyjny winiec w kształcie korony, z – co bardzo ważne – użyciem samych naturalnych elementów. Były wielkie emocje przy ogłaszaniu werdyktu – wspomina sołtys Siemczyna Michał Olejniczak. Zwycięzców wymienia się przecież na samym końcu. Przy ekspozycji wieńców z całego województwa nie spodziewaliśmy się aż tak wielkiego sukcesu.

Jak tłumaczy sołtys, aby zrobić dobry wieniec, prace trzeba rozpocząć tak naprawdę już w maju. Na samym jego wykonaniu się jednak nie kończy. Wyżnym elementem jest też sama prezentacja, która musi być zgodna z tradycją. Wymieńmy osoby, które były autorami tego sukcesu i pomogły przy wieńcu na różnych etapach jego przygotowania: Przy stelażu: Jerzy Latosiński, Daniel Kowalewski i Michał Olejniczak. Przy zbieraniu kłosów, ziół i traw: Jadwiga Fulczyńska, Justyna Fulczyńska, Elżbieta Olejniczak, Halina Kazimierczak, Stanisława Hopa, Anna Kochańska, Michał Olejniczak. Przy pleceniu wieńca: Jadwiga Fulczyńska, Justyna Fulczyńska, Wiesława Syta, Wiesłąwa Kosińska, Zdzisłąwa Turowska, Elżbieta Olejniczak, Justyna Duda, Magdalena Olejniczak, Michał Olejniczak, Magdalena Kowaleska. Kwiaty dostarczyli Zdzisława i Krzysztof Turowscy. Rekwizyty wykonali Edward Syta i Wiesław Sobol. Osobami, które prezentowały i ośpiewały wieniec, były: Sandra Łebek, Oliwia Hajewska, Oliwia Więckowska, Kinga i Julia Domasat, Magdalena Olejniczak, Elżbieta Olejniczak, Wiesława Syta, Wiesława Kosińska, Stanisław Słomiński, Wiesław Sobol, Edward Syta, Cezary Olejniczak, Michał Olejniczak i Magdalena Kowaleska.

info: Powiat Drawski

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: