''Mein Kampf'', niemieckie gazety, monety i tajemniczy list - kapsuła czasu ze Złocieńca otwarta!

  • KW
  • 2016-09-14 08:23:51
''Mein Kampf'', niemieckie gazety, monety i tajemniczy list - kapsuła czasu ze Złocieńca otwarta!
  • Foto: www.facebook.com/zlocieniecmiastozklimatem

We wtorek, 13 września, w Muzeum Narodowym w Szczecinie otwarto kapsułę czasu, która wydobyta została w Złocieńcu, czyli dawnym Falkenburgu, spod fundamentów nieistniejącej już wieży ciśnień. Kapsuła zamknięta była pod ziemią przez 80 lat.

6 września 2016 roku miało miejsce przełomowe wydarzenie, które otworzyło kolejną tajemniczą kartę w historii Złocieńca. We wtorek o godzinie 20:23 wydobyta została kapsuła czasu (kamień węgielny), która złożona została pod budowę ośrodka Ordensburg nad Krosinem w zachowanych fundamentach nieistniejącej już wieży ciśnień. O sprawie informowaliśmy Państwa w artykule: Tajemnicza „Kapsuła Czasu” z Ośrodka Ordensburg w Złocieńcu wydobyta!

Przypomnijmy, zgodnie z przekazami historycznymi, kapsuła czasu została złożona 22 kwietnia 1934 roku, podczas rozpoczęcia budowy ośrodka szkolenia dla członków NSDAP - partii Adolfa Hitlera. Kapsuła czasu od momentu wydobycia została zdeponowana w sejfie Burmistrza Złocieńca Krzysztofa Zacharzewskiego. Wczoraj (13.09) pamiątki przewieziono do Szczecina, gdzie nareszcie oficjalnie mogliśmy zapoznać się z tym, co 80 lat temu schowano pod ziemią. Mosiężne i srebrne monety, tajemniczy list, niemieckie gazety i zdjęcia, dwa tomy książki ''Mein Kampf'' Adolfa Hitlera, oryginalna odznaka członka NSDAP, książka z 600-lecia Złocieńca - wszystko to znalazło się w kapsule czasu. Niestety, nie było w niej filmu relacjonującego obchody 600-lecia miasta, na który wiele osób liczyło.

Pamiątki znajdują się aktualnie w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Po inwentaryzacji wrócą do Złocieńca, gdzie będą wyeksponowane dla mieszkańców i turystów. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: