Civitas Renaissance. Prokuratura Okręgowa w Koszalinie wszczęła śledztwo na wniosek radnych opozycji

  • KW
  • 2016-09-09 12:02:26
Civitas Renaissance. Prokuratura Okręgowa w Koszalinie wszczęła śledztwo na wniosek radnych opozycji
  • Foto: TV Gawex

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie wszczęła śledztwo wobec zawiadomienia szczecineckich radnych opozycyjnych, iż mogło dojść do niedopełnienia obowiązków służbowych przez burmistrza oraz wiceburmistrza miasta Szczecinek. Chodzi o program Civitas Renaissance, który w latach 2008-2012 realizowany był w mieście, i w wyniku którego Samorządowa Agencja Promocji i Kultury zmuszona była oddać Unii Europejskiej blisko 700 tysięcy złotych.

W ramach projektu unijnego Civitas Renaissance miasto otrzymało około 30 milionów złotych. Program polegał na wdrażaniu w miastach alternatywnych systemów transportu. Dzięki temu w Szczecinku pojawiły się tramwaje wodne, riksze, wypożyczalnie rowerów czy autobusy LPG. Niestety, podczas audytu kończącego cały projekt doszukano się nieprawidłowości, w wyniku których Samorządowa Agencja Promocji i Kultury musiała zwrócić Unii Europejskiej łącznie z odsetkami 158 tysięcy euro. To zaniepokoiło radnych opozycji z klubu Razem dla Szczecinka, którzy domagają się wyjaśnień i zgłosili sprawę do dalszego rozpatrzenia przez odpowiednie instytucje. Złożyliśmy ten wniosek bezpośrednio do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ze względu na to, że nasi lokalni prokuratorzy stwierdzili w komentarzu prasowym, że oni nie widzą żadnych zastrzeżeń, a my widzimy (...) Pan burmistrz powiedział kilka razy, że jak mamy jakiś problem z tym, co dzieje się w mieście, to są odpowiednie organy i trzeba to zgłosić, więc zgłosiliśmy - wyjaśnia w rozmowie z TV Gawex Marcin Bedka, szczecinecki radny opozycyjny i zaznacza, że spraw, które zostały zgłoszone jest więcej, jednak sprawa Civitas Renaissance jest najbardziej istotna i widoczna, gdyż opiera się o sumę aż 700 tysięcy złotych. Jakie zarzuty postawili radni RdS władzom miasta? Niedopilnowanie tego, jak to było prowadzone, czyli brak kontroli do czego władze są zobowiązane, brak działań w momencie, kiedy się o tym dowiedziano oraz nie wyciągnięcie konsekwencji od osób odpowiedzialnych za realizację projektu - dodaje M. Bedka.  

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie z dniem 1 września wszczęła śledztwo, które ma na celu zbadanie, czy faktycznie doszło do niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli szczecineckiego samorządu. Z uwagi na wagę tej sprawy Prokuratura Okręgowa w Koszalinie będzie prokuraturą prowadzącą to postępowanie i będzie ono toczyło się na razie w sprawie. Wyjaśnimy, czy istotnie doszło do niedopełnienia przez burmistrza i wiceburmistrza Szczecinka albo przez inne osoby, które miały wpływ na wydatkowanie środków z programu europejskiego. Nikomu nie przedstawiono jeszcze zarzutów i zapewne nieprędko do tego dojdzie, gdyż prokurator postanowił zabezpieczyć całą dokumentację projektu, korespondencję z Unią Europejską, przetłumaczyć ją fachowo. Te czynności częściowo wykona policja, która została zaangażowana w śledztwo - mówi nam Prokurator z Koszalina Ryszard Gąsiorowski i dodaje, że przesłuchani zostaną także świadkowie, na których wskażą dokumenty, a kolejno wykonana zostanie analiza i dowiemy się jak dalej przebiegnie śledztwo.

Rzecznik Urzędu Miasta Szczecinek Mateusz Ludewicz podkreśla, iż burmistrz ze swojej strony dopełnił wszystkich obowiązków, a cała sytuacja może mieć charakter polityczny. Uważamy, że cała ta sprawa jest wręcz absurdalna i jest kolejnym elementem walki politycznej, która toczy się w Szczecinku, kolejnym elementem walki wytoczonej przez opozycję, który nijak ma się do bieżących problemów Szczecinka i do spraw związanych z rozwojem naszego miasta - komentuje Mateusz Ludewicz i dodaje, że odpowiedzialność za zaistniałą sytuację powinien ponieść ówczesny dyrektor SAPiKu (Adam Wyszomirski - dop. red.). 

Na razie nie wiadomo jak sprawa się rozwinie i czy prokuratura postawi komukolwiek zarzuty. Czynności śledcze potrwają najprawdopodobniej kilka tygodni, a o postępach tej sprawy będziemy Państwa informować.

Komentarze (2)

Alek 2016-09-09 15:50

Rozumiem, że taka jest oficjalna wersja?

Olo 2016-09-10 00:28

Wśród zachowań polityków i wysoko postawionych urzędników nie ma kryminalnych spraw są tylko sytuacje mogące mieć charakter polityczny.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: