Ratunek, który czeka w lodówce lub schowku samochodowym

  • KW
  • 2016-09-07 10:22:34
Ratunek, który czeka w lodówce lub schowku samochodowym
  • Foto: TV Gawex

Stowarzyszenie „Onkologia Szczecinecka” rusza z akcją Koperta Życia. Inicjatywa ma na celu ułatwienie komunikacji z pogotowiem czy też z lekarzami udzielającymi pomocy w nagłych przypadkach osobom starszym i schorowanym.

Statystyki są nieubłagane - według najnowszych danych nasze społeczeństwo się starzeje. W samym Szczecinku osoby po 65. roku życia to aż 17% społeczności. Często są to osoby przewlekle schorowane i, co gorsza, samotne, które w sytuacjach kryzysowych wymagających podjęcia działań medycznych, nie mają nikogo kto udzieliłby lekarzom istotnych informacji. Dlatego też Onkologia Szczecinecka uruchomiła w naszym mieście akcję Koperta Życia. Szczecinecka Koperta Życia to akcja związana z bezpieczeństwem osób chorych, starszych i samotnych. W plastikowej kopercie umieszcza się informacje takie jak: dane, choroby, leki, które dana osoba przyjmuje, a także kontakt do bliskich osób - wyjaśnia Iwona Wagner, Prezes Stowarzyszenia Onkologia Szczecinecka. Ważne jest żeby informacje zawarte w karcie były rzetelne i prawdziwe, a po jej wypełnieniu należy poprosić lekarza prowadzącego o autoryzację informacji zapisanych w karcie, szczególnie jeśli chodzi o przyjmowane leki. Te dane są szczególnie ważne, kiedy do osób starszych czy samotnych przybywa pogotowie i nie są one w stanie same przekazać istotnych informacji o przebytych chorobach czy zażywanych lekach - dodaje I. Wagner.

Pakiet Koperty Życia składa się z trzech elementów: plastikowa koperta, karta informacyjna oraz naklejka na lodówkę bądź na schowek samochodowy informująca, że właśnie tam znajduje się owy pakiet. Wypełnioną i zautoryzowaną kopertę przez lekarza rodzinnego umieszczamy w lodówce lub w schowku samochodowym, a naklejkę przyklejamy na jednym z tych miejsc, gdzie będzie znajdował się pakiet informacji - mówi I. Wagner.

Akcja ma celu przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów. Partnerami akcji Koperta Życia jest Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet, Fundacja „Przystań” oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku, gdzie również można pobrać bezpłatnie koperty. Przy pobraniu takiej koperty seniorzy mogą uzyskać również pomoc wolontaryjną przy jej wypełnieniu.

Kampania, o której mowa trwa od stycznia br., a zaobserwowana praktyka wskazuje, że zawarte w kopercie życia informacje niejednokrotnie już uratowały ludzkie życie. Przy wypełnianiu koperty należy również zachować szczególne środki ostrożności, aby nie udostępniać danych w niej zawartych osobom z nami niespokrewnioną, bądź co do której nie mamy zaufania.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: