Bliżej historii Września 1939

  • KW
  • 2016-09-05 13:40:08
Materiał wideo: ECHA DNIA

W dniu 2 września 2016 r. zrealizowano „Projekt Wrzesień 1939”. Była to żywa i bardzo nietypowa lekcja historii z udziałem młodzieży szkolnej. Działania w ramach projektu miały miejsce w Drawsku Pomorskim. Ich celem było przybliżenie wydarzeń sprzed 77 lat, klimatu epoki oraz używanego wówczas uzbrojenia i sprzętu wykorzystywanego do walk przez obie strony wojny obronnej.

Na miejscu nie mogło zabraknąć m.in. uczniów „klasy mundurowej” - czyli 2e o profilu wojskowym z Liceum w Kaliszu Pomorskim. Młodzież pod opieką wychowawcy Andrzeja Kowalewskiego i Dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego wzięła aktywny udział w projekcie. Uczniowie mogli obejrzeć z bliska motocykle Sokół wykorzystywane przez Wojsko Polskie we wrześniu 1939 r. – oba w pełni sprawne. Zapoznali się także z bronią używaną podczas kampanii wrześniowej i drugiej wojny światowej. Mogli również wypróbować repliki hukowe uzbrojenia z epoki. Tuż obok w drawskim kinie odbyła się projekcja filmu propagandowego przedstawiającego walki wrześniowe z niemieckiego punktu widzenia. W meandry ówczesnej propagandy najeźdźcy oraz rzeczywisty obraz wojny obronnej w 1939r. wprowadził młodzież komentarz dr Łukasza Gładysiaka, historyka ze Studia Historycznego „Huzar”.

W przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele władz Powiatu Drawskiego oraz gminy Drawsko Pomorskie – Starosta Stanisław Kuczyński, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Janusz Garbacz oraz Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak. Udział w „Projekcie Wrzesień 1939” był dla młodzieży żywą lekcją historią i pozwolił na chwilę refleksji nad wydarzeniami sprzed 77 lat. Dziękujemy organizatorom projektu z nadzieją na jego kontynuację w przyszłym roku – podsumowuje Maciej Rydzewski, Dyrektor kaliskiej szkoły.

Projekt zrealizowano w ramach Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic”. Organizatorami był Powiat Drawski, Miasto i Gmina Drawsko Pomorskie oraz Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina. Powiat Drawski zorganizował podobna akcję już wcześniej, w marcu br. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ramach „Projektu 1946-2016". Materiał filmowy z tego wydarzenia mieliśmy okazję emitować w TV GAWEX. Prezentujemy go powyżej.

info: Powiat Drawski

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: