Wypadek 2016 na osiedlu Zachód

  • KW
  • 2016-08-30 12:31:38
Wypadek 2016 na osiedlu Zachód
  • Foto: TV Gawex

Wypadek 2016 to seria ćwiczeń straży pożarnej mających na celu poprawienie jakości jaki i sprawności w działaniu przy poważnych zdarzeniach drogowych, takich jak wypadki samochodowe. Jedno z takich ćwiczeń zostało przeprowadzone dziś (30.08) na osiedlu Zachód. Udział w nim wzięła Państwowa Straż Pożarna ze Szczecinka jak również zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Gwdy Wielkiej oraz Parsęcka, a także Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED Szczecinek.

W dniu 30 sierpnia 2016 roku o godzinie 10:58  poruszający się z nadmierną prędkością samochód osobowy (jadący w kierunku ulicy Koszalińskiej) uderza w bok od strony kierowcy pojazd osobowy, który wymusza pierwszeństwo w trakcie wyjazdu z parkingu marketu Biedronka. W obu pojazdach poruszały się po dwie osoby. Kierowca uderzającego auta, po zderzeniu manewrując, doprowadza do wypadnięcia pojazdu z jezdni. W wyniku nadmiernej prędkości pojazd podbija się na krawężniku i dachuje. Samochód uderzany pozostał na jezdni, blokując drogę. Dwie osoby, znajdujące się w pojeździe, który dachował są nieprzytomne, kierowca doznał otwartego złamania kości przedramienia, a pasażer ma wyraźnie stłuczoną i zakrwawioną głowę. Kierowca pojazdu, który pozostał na jezdni jest przytomny, lecz ma zablokowane nogi i narzeka na ból przy oddychaniu, co świadczy o połamanych żebrach. Doznał również ogólnych potłuczeń ciała w wyniku, czego ma problem z samodzielnym poruszaniem kończynami. Pasażer tego pojazdu nie doznał obrażeń ciała, sam wydostał się z pojazdu, lecz występują u niego objawy szoku, nie można nawiązać z nim logicznej komunikacji oraz nie pamięta momentu wypadku. Z pojazdów w wyniku uszkodzeń wyciekają płyny eksploatacyjne - tak prezentował się scenariusz dzisiejszych ćwiczeń taktyczno-bojowych Wypadek 2016.

Całe zdarzenie to pozorowana akcja mająca na celu ćwiczenia Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, które odbyły się dziś (30.08) na osiedlu Zachód w Szczecinku. Główny cel tego przedsięwzięcia to doskonalenie umiejętności reagowania w realnych sytuacjach drogowych i nie tylko. Szkolenie podstawowe dla strażaków to jedna część, a dzisiejsze ćwiczenie to tylko uzupełnienie i doskonalenie zawodowe. Oprócz Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku udział w dzisiejszych ćwiczeniach wzięły udział ochotnicze straże – OSP Gwda Wielka oraz OSP Parsęcko, a także Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED Szczecinek.

Zarówno uczestnicy, jak i ratownicy oraz strażacy, zgodnie podkreślali walory szkoleniowe całego przedsięwzięcia i twierdzili, że taką formę doskonalenia należy kontynuować, gdyż jest ona dobrym uzupełnieniem pozostałych ćwiczeń, jakie przechodzą w trakcie całego roku. Jak zapowiadają komendanci ćwiczenia to nie wszystko, kolejnym elementem szkolenia będzie podsumowanie całej akcji i wyciągnięcie z niej wniosków.

Obszerna relacja z wydarzenia we wtorek, 30 sierpnia, w programie lokalnym TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: