Na życzenie rodziców zeszłoroczne "6-latki" mogą powtarzać klasę

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-08-22 16:00:22
Na życzenie rodziców zeszłoroczne "6-latki" mogą powtarzać klasę
  • Foto: UM Szczecinek

Nowa reforma oświaty wprowadziła niemałe zamieszanie zarówno w przedszkolach jak w oddziałach nauczania początkowego. Nowa ustawa gwarantuje rodzicom możliwość wyboru kiedy ich dziecko ma rozpocząć edukację, jak również to czy 6-latek, który z obowiązku rozpoczął z swoją naukę rok wcześniej, zdaniem rodziców powinien powtórzyć klasę 1. Ma to na celu głównie dobro dziecka, które na spokojnie może przyswoić materiał z klasy pierwszej.

Reforma, która posłała 6-latki do szkolnych ławek dla niektórych rodziców była swego rodzaju przymusem i obowiązkiem. Nie każdy rodzic zgadzał się z koniecznością posłania dziecka do szkoły rok wcześniej, wielu z nich  bardzo sceptycznie odniosło się do tego pomysłu. Ich zdaniem nie wszystkie dzieci posiadały predyspozycje do opanowania materiału nauczania obowiązującego w klasie pierwszej. Dlatego wraz z wejściem w życie nowej ustawy, oprócz decyzji o posłaniu dziecka do szkoły, rodzice zeszłorocznych 6-latków mogą mocą nowych przepisów pozostawić już 7-letnie dziecko w klasie pierwszej. 

"Jeżeli rodzic doszedł do wniosku, ze jego dziecko nie jest jeszcze w pełni przygotowane do tego aby rozpocząć już naukę w klasie drugiej ma możliwość pozostawienia swojego dziecka w klasie pierwszej." - powiedział Tomasz Czuk, dyrektor MJOO w Szczecinku.

Opcja pozostawienia dziecka w klasie pierwszej jest konsekwencją wszystkich zmian wprowadzonych do polskiej oświaty na przestrzeni ostatnich 2 lat.

"Było to przedmiotem wielu analiz. 27 czerwca na spotkaniu z nauczycielami w Toruniu, zostało to powiedziane otwartym tekstem jak będzie wyglądał kształt przyszłej oświaty i to jest naturalna konsekwencja tego, że zniesiono obowiązek nauki 6-latków." - dodał T. Czuk

W Szczecinku liczba dzieci powtarzających pierwszą klasę nie jest wysoka, bo tylko 19 rodziców zdecydowało się na ponowne posłanie swojego dziecka w szeregi pierwszoklasistów. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: