Karolewko po tragedii - odbudowa stajni

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-08-22 10:23:57
Karolewko po tragedii - odbudowa stajni
  • Foto: TV Gawex

Ośrodek Jeździecki "Karolewko" to miejsce znane wszystkim pasjonatom jazdy konnej. Malownicze gospodarstwo położone nieopodal lasu to dorobek życia Państwa Juneborg oraz dom wielu zwierząt, bo oprócz koni są tam też krowy, owce oraz pupile domowe jak koty czy psy. Nad ranem 18 lutego bieżącego roku ten sielankowy obraz stanął w płomieniach sięgających kilku metrów. Stajnia w której znajdowały się konie, krowy i owce wypełniona była płomieniami i co gorsza dymem, który ostatecznie pozbawił życia kilkudziesięciu sztuk zwierząt. Wspomnienie tych wydarzeń nawet po wielu miesiącach jest dla Pani Danuty, właścicielki ośrodka, niezwykle trudne.

Rozmiar tej tragedii zwiększał się z godziny na godzinę. Ostateczny bilans był przerażający, oprócz wielkich zniszczeń w pożarze zginęło kilkadziesiąt sztuk zwierząt.
Co zastanawiające, do dziś nie jest znana przyczyna pożaru. Według policji i straży pożarnej nie jest ona jednoznaczna i tym samym pozostawia wiele niewyjaśnionych kwestii, mimo wszystko Pani Danuta chce wierzyć, że nie było to podpalenie.
Zaraz po tej tragedii ruszył szereg inicjatyw mających na celu pomoc zarówno dla samych właścicieli ośrodka jak również dla zwierząt. Organizowane były zbiórki finansowe jak również żywności oraz potrzebnych materiałów do odbudowy. Starostwo Powiatowe w Szczecinku skierowało również do pomocy czworo pracowników interwencyjnych w celu uprzątnięciu pogorzeliska.  Od tej tragedii minęło prawie 7 miesięcy, a odbudowa ośrodka bardzo się spowolniła, wszystko z powodu braku rąk do pracy ale również potrzbnych materiałów oraz specjalistycznego sprzętu taki jak np. dźwig. 
W chwili obecnej przy odbudowie dachu stajni najbardziej potrzebny jest dźwig. Wszyscy chętni, którzy mogli by w jakiś sposób pomóc proszeni są o bezpośredni kontakt z Panią Danutą pod numerem telefonu 693 307 949 bądź poprzez fanpage na facebooku: Stadnina Koni Karolewko 
Kolejną bardzo ważną sprawą to żywność dla koni, najlepiej siano, owies, granulaty, warzywa, odżywki. Oprócz żywności dla zwierząt potrzebne są jeszcze materiały budowlane i wykończeniowe takie jak kable elektryczne, przewody, puszki, włączniki, bezpieczniki, całe oświetlenie do stajni, drzwi, suporex, którego potrzeba ok.1000 sztuk, a także panele podłogowe, farby, płyty kartonowo-gipsowe, i przede wszystkim fachowcy w dziedzinie budownictwa jak również elektryki.
Z kolei każdy kto chce wesprzeć Standinę Karolewko finansowo może to uczynić dokonując przelewu na konto: 62 1020 2791 0000 7302 0246 6043 z dopiskiem Cel: odbudowa Stajni w stadninie Karolewko. 

Jak powiedziała Pani Danuta, potrzeby są ogromne, ale niczego nie chce za darmo. Jeśli jednak znajdą się osoby, które zechcą ponownie wesprzeć ich w czymkolwiek zarówno sami właściciele jak i zwierzęta będą dozgonnie wdzięczni za okazaną pomoc i serce. 

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Wolontariuszka z okolicy. 2016-09-01 15:07

Z tego co jest mi wiadomo to stajnia w Karolewku zapaliła się od niesprawnego pieca w kotłowni gdzie palono wszystkimi rzeczami palnymi i mokrym drewnem. Kotłownia graniczy bezpośrednio poprzez okna ze stajnią od której zaczął się pożar która powstał od zapalenia się materiałów łatwo palnych składowanych bezposrednio przy niesprawnym piecu. Ponadto od wielu lat nie było kominiarza ( komin był dziurawy i nieszczelny oraz cały zalany smołą od zewnątrz poprzez wydzielające się związki smoliste z mokrego drewna oraz art. pcv. jest to nieszczęście dla zwierząt ale nie jestem pewna. gospodarności właścicieli. Aż dziw bierze że nie zebrała się żadna komisja co do ochrony zwierząt i ich godnemu życiu w tej stajni i czy sami właściciele nie powinni być ukarani. Są oni skłóceni z większością mieszkańców w okolicy. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: