Miasto ogłosiło konkurs na dodatkowe miejsca w przedszkolach

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-08-19 13:19:05
Miasto ogłosiło konkurs na dodatkowe miejsca w przedszkolach
  • Foto: TV Gawex

W związku ze zmianami wynikającymi z odwrócenia ustawy o obowiązku szkolnym dla sześciolatków, powstały niemałe problemy. Przypomnijmy, nowa ustawa dała rodzicom prawo wyboru czy posłać dziecko 6-letnie do szkoły czy też pozostawić w przedszkolu. Jak się okazało wiele osób skorzystało z tej drugiej możliwości, a to z kolei przyczyniło się do ich przepełnienia placówek przedszkolnych. W chwili obecnej w wielu przedszkolach, w tym również w Szczecinku zabrakło miejsc dla młodszych dzieci.

Rok temu 6-letnie maluchy mocą wcześniejszej ustawy, musiały obowiązkowo zasiąść w szkolnych ławkach. Z kolei w tym roku weszła ustawa dająca rodzicom wybór, co do obowiązku szkolnego. 6-latek może pójść do szkoły ale nie musi. Pozornie, proste rozwiązanie, niestety jak się okazuje, bardzo brzemienne w skutkach. Z chwilą kiedy większość 6-latków pozostała w przedszkolu zabrakło miejsca dla ich młodszych kolegów. "W chwili obecnej 112 rodziców oczekuje na listach rezerwowych aby ich dzieci mogły zostać przyjęte do szczecineckich przedszkoli. Możliwości lokalowe mamy takie jakie mamy, ale udało się wygospodarować środki finansowe na 34 dodatkowe miejsca w przedszkolach niepublicznych w związku z tym bo takie są przepisy i do tego obliguje nas prawo musieliśmy ogłosić konkurs na utworzenie i prowadzenie tych dodatkowych 34 miejsc w szczecineckich przedszkolach" - powiedział Tomasz Czuk, dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty w Szczecinku.

Takie działania przyczynią się do rozładowania tej kolejki niemniej jednak wciąż ponad połowa dzieci miejsca w przedszkolu w tym roku nie znajdzie"Jeżeli dodamy jeszcze do tego te dodatkowych 25 miejsc w przedszkolu publicznym im. Kornela Makuszyńskiego no to już ta liczba ze 112 zmniejszy się do ponad 50 osób" - dodaje nasz rozmówca.

Siłą rzeczy miasto nie ma takich możliwości, a również same przedszkola nie są  dostosowane do tego aby móc uruchomić kolejne oddziały dla przedszkolaków. W związku z tym trzeba mimo wszystko poczekać do kolejnego roku szkolnego, a wtedy sytuacja powinna być bardziej klarowna. 

'W tej chwili jedyne co mogliśmy zrobić, bo nie mogliśmy nawet aneksować w związku z takimi a nie innymi przepisami, które regulują proces rekrutacji do szczecineckich przedszkoli i dotowanie tych przedszkoli za złotówkę. 
 za złotówkę"
- zaznacza T.Czuk

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 26 sierpnia.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: