Walczyli o Złotego Kura. Relacja z XIII Festiwalu Folklorystycznego

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-08-16 13:23:22
Walczyli o Złotego Kura. Relacja z XIII Festiwalu Folklorystycznego
  • Foto: TV Gawex

35 zespołów pieśni i tańca, zespołów śpiewaczych i kapel ludowych można było zobaczyć na scenie amfiteatru w Czarnem, gdzie w sobotę odbył się 13 Festiwalu folklorystycznego „Krajobrazy Sceny Ludowej”. Tradycyjnie rozpoczął się on korowodem ulicami miasta. Wydarzenie to z roku na rok cieszy się coraz to większą popularnością nie tylko wśród okolicznych zespołów muzyki ludowej, ale także z całej Polski. Jak podkreślają organizatorzy, głównym celem tej imprezy jest przegląd dorobku zespołów i twórców indywidualnych w zakresie kontynuacji tradycji polskiej kultury ludowej.

Tradycyjnie jak w latach ubiegłych, sobotni Festiwal Folklorystyczny „Krajobrazy Sceny Ludowej” rozpoczął się uroczystym korowodem przez miasto. Uczestnicy festiwalu przemaszerowali ulicami Kolejową, Kościuszki, Młyńską i Ogrodową. Końcowym punktem parady był czarneński amfiteatr, gdzie o godzinie 11:30 oficjalnie otwarto 13. Festiwal Folklorystyczny.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się gospodarze, następnie zaraz po tym nastąpiły występy wszystkich zespołów folkowych, które zjechały się do Czarnego. Trzeba przyznać, że frekwencja dopisała, ponieważ w tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział ponad 35 zespołów, w tym z odleglejszych zakątków Polski takich jak Dolny Śląsk

Festiwal folklorystyczny to jest szeroki wachlarz twórczości ludowej. Wiadomą rzeczą jest, że folklor wywodzi się z kultury ludowej oraz wiejskiej, natomiast tworzył się on na przestrzeni wieków stąd też w naszym festiwalu twórczość z różnych epok - powiedziała nam Marzena Kaczmarska, dyrektor Centrum Kultury w Czarnem.

Poza konkursem wystąpiły też gawędziarki i gawędziarze. Pozostałe zespoły oceniane były w konkursie w następujących kategoriach: zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca oraz kapele ludowe. W tegorocznym festiwalu Złoty Kur powędrował do zespołu „Swojacy z Sitna” działającego na terenie miasta Szczecinek. Laureatom serdecznie gratulujemy, a na dłuższą relację z tego wydarzenia zapraszamy Państwa już w najbliższą sobotę 20 sierpnia w programie lokalnym w telewizji Gawex.

 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: