Społeczna Straż Rybacka będzie czuwała nad akwenami gminy Szczecinek

  • KW
  • 2016-08-11 12:57:30
Społeczna Straż Rybacka będzie czuwała nad akwenami gminy Szczecinek
  • Foto: TV Gawex

Nad akwenami w okolicach Szczecinka czuwała będzie Społeczna Straż Rybacka. Po tym, jak gminie udało się wygrać przetarg na użytkowanie jeziora Wierzchowo, postanowiono utworzyć specjalną grupę, która pilnowała będzie łowisk. Strażnicy kontrolowali będą dokumenty, sprawdzali czy łowienie odbywa się zgodnie z dozwolonymi metodami i czy wymiary złowionych ryb są odpowiednie.

Gmina Szczecinek jest dzierżawcą kilku akwenów w okolicy miasta, spośród których największym jest jezioro Wierzchowo. Po wygraniu przetargu na użytkowanie i stworzeniu tam miejsc dla wędkarzy, konieczne jest powołanie specjalnej straży rybackiej, która kontrolować ma amatorów wędkowania. Wystąpiliśmy do zarządu powiatu i rady powiatu o zatwierdzenie i przyjęcie uchwałą regulaminu straży rybackiej, która będzie funkcjonowała przy gminie Szczecinek. Będzie ona kontrolowała proces połowu ryb na wodnych obszarach, które są do dyspozycji naszej gminy - informuje Ryszard Jasionas, Wójt Gminy Szczecinek.

Do zadań straży należało będzie kontrolowanie wędkarzy, ich uprawnień, sposobów łowienia, a także tego czy złowione przez nich okazy mają odpowiednie wymiary. Pilnować będą także czy na jeziorach nie pojawiają się kłusownicy. Jak zaznacza Ryszard Jasionas, strażnicy wnikliwie i często będą sprawdzali to, co dzieje się na akwenach wodnych.

To, kiedy Społeczna Straż Rybacka rozpocznie swoją działalność zależne jest teraz od starosty i rady powiatu. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to w ciągu miesiąca po niej gmina rozpocznie prace w tej sprawie. Łącznie jeziora nadzorowane mają być przez 10-15 osób.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: