Podszywali się pod przedstawicieli firm telekomunikacyjnych i naciągali starsze osoby

  • KW
  • 2016-08-11 11:43:54
Podszywali się pod przedstawicieli firm telekomunikacyjnych i naciągali starsze osoby
  • Foto: TV Gawex

Jakiś czas temu głośno było w Szczecinku za sprawą oszustów, którzy chodząc po domach i podszywając się za znane firmy telekomunikacyjne, namawiali klientów na podpisanie nowych umów. Nieświadomi mieszkańcy, skuszeni korzystniejszą ofertą, podpisywali dokumenty będąc przekonani, że rozmawiają z przedstawicielem firmy, z której usług korzystają. Teraz sprawą oszustów zajmie się prokuratura.

Oszuści wymyślają coraz to nowe pomysły na wyłudzenie pieniędzy. Jakiś czas temu popularna była metoda, kiedy to naciągacze podawali się za przedstawiciela firmy telekomunikacyjnej, z której dana osoba aktualnie korzystała i starali się nakłonić do podpisania nowej umowy. Wabikiem były korzystniejsze warunki, a przede wszystkim niższe opłaty. Chodzi o dwie sprawy. Jedna dotyczy dwóch firm z Warszawy z 2015 roku i tutaj złożone zostało zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przede wszystkim na osobach starszych. Sprawą zajęła się Prokuratura w Koszalinie i czekamy na efekty. Najprawdopodobniej prokuratura złoży pozew zbiorowy o unieważnienie tych umów - wyjaśnia nam Tadeusz Bobryk, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta. Natomiast druga sprawa dotyczy roku 2016, gdzie także pojawiła się firma, która podsuwała osobom starszym umowy do podpisu.

Okazuje się, ze osób oszukanych jest całkiem sporo. Uważam, że i tak wszystkie poszkodowane osoby nie zgłosiły się do mnie czy do policji. Mogą się oni wstydzić swojego postępowania, ale w pierwszym przypadku zawiadomienie dotyczyło około 30 osób, jednak z tego co wiem, zgłosiło się ponad 100. Natomiast druga sprawa z bieżącego roku to 15 osób - mówi nam Tadeusz Bobryk. Rzecznik całą sprawę, łącznie z listą osób, które się do niego zgłosiły, przekazał do prokuratury. Jak zaznacza Jerzy Sajchta, Prokurator Rejonowy w Szczecinku, w tym zakresie prowadzono trzy postępowania. Pierwsze, zakończone przez szczecinecką prokuraturę w 2016 roku, dotyczyło tylko osób starszych i w dalszej kolejności przekazane zostało do Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. Kolejne postępowanie było związane z mieszkańcami Drawska Pomorskiego, którzy zostali również oszukani. Trzecie postępowanie to dodatkowe osoby, które zgłosiły się w ostatnim czasie. Osoby z trzeciego postępowania zostały dołączone do listy z pierwszego, aby łącznie prowadzona była sprawa przez koszalińską prokuraturę - mówi nam Jerzy Sajchta.

Nie ma wątpliwości, że łącznie poszkodowanych może być nawet kilkuset, ponieważ z każdym dniem kolejne osoby zgłaszają się w tej sprawie na policję. Na razie nie wiadomo, jak sprawa się rozstrzygnie, jednak sprawcom przestępstwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Oszuści prawdopodobnie będą również zobowiązani do wyrównania wszelkich szkód i strat w stosunku do osób, które wprowadzali w błąd.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: