''Koniec Żartuf'' w szczecineckim Zamku

  • KW
  • 2016-07-14 15:03:32
''Koniec Żartuf'' w szczecineckim Zamku
  • Foto: TV Gawex

Maciej Gaca jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci Szczecinka. Ten znany przede wszystkim ze swoich satyrycznych rysunków artysta miał swój wernisaż wczoraj (13.07) o godzinie 18 w Galerii szczecineckiego Zamku. Wystawa rysunków Pana Macieja zgromadziła tłumy ludzi, którzy z wielkim zainteresowaniem i szerokim uśmiechem oglądali jego prace.

Charakterystyczne siwe włosy i oryginalny wąs – tak kojarzy się nam postać Macieja Gacy. Rysownik ten od bardzo wielu lat bawi nas swoimi bardzo ostrymi, nierzadko kontrowersyjnymi rysunkami. Niektóre z nich można podziwiać podczas wystawy, która przygotowana została w Galerii szczecineckiego Zamku. Wczoraj odbył się wernisaż, który był jednocześnie nieoficjalnym rozpoczęciem czwartej edycji Art Pikniku. 

Rysunki są satyryczne, powstały w okresie ostatnich dwóch lat. Ja ich nie wymyślam, po prostu patrzę na nasze miasto i ludzi, obserwuję ich i w takim krzywym zwierciadle to przedstawiam. Mój udział jest tu niewielki, ja tylko rysuję, a to wszystko jest zasługą mieszkańców naszego miasta - powiedział nam Maciej Gaca.

Mamy w Szczecinku wielu znakomitych artystów i bez wątpienia można do ich grona zaliczyć Macieja Gacę. Jego karykaturalne, wręcz prześmiewcze rysunki opisujące lokalną rzeczywistość, nawiązujące do spraw politycznych, stały się dla niektórych wręcz kultowe, a dla innych mogą być powodem obrazy. Ja mówię, że jestem od tego, aby walić pięścią w stół, a jeśli nożyce się odzywają to jest problem nożyczek - żartuje nasz rozmówca.

Na wernisażu prac pojawiły się tłumy mieszkańców Szczcinka, którzy byli zachwyceni trafnymi, ciętymi komentarzami rzeczywistości, które artysta zawiera w swoich dziełach. Wielu ludzi pytało dlaczego ''Koniec Żartuf''. Jak zaznacza Maciej Gaca, traktuje on swoje rysunki całkiem poważnie, a wiele osób po obejrzeniu jego prac określa je jako ''śmiech przez łzy''. Dlatego tak sobie wymyśliłem ''Koniec Żartuf'', teraz będzie na poważnie - wyjaśnia nam artysta.

Wystawę można nadal oglądać w szczecineckim Centrum Konferencyjnym Zamek. Wczorajszy wernisaż był swego rodzaju nieoficjalnym otwarciem Art Pikniku, który na dobre rozpocznie się już w najbliższy piątek. Wszystkich sympatyków sztuki i wszelkich form artystycznych zapraszamy na 3 dni znakomitej imprezy. 

''Koniec Żartuf'' w szczecineckim Zamku

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: