Istotna zmiana w krajobrazie ulicy Kołobrzeskiej. Trwa demontaż rur ciepłowniczych

  • KW
  • 2016-07-07 12:39:25
Istotna zmiana w krajobrazie ulicy Kołobrzeskiej. Trwa demontaż rur ciepłowniczych
  • Foto: TV Gawex

Od kilku dni trwają prace przy ulicy Kołobrzeskiej, na które mieszkańcy tej części miasta czekali wiele lat. Miejska Energetyka Cieplna rozpoczęła demontaż starych rur ciepłowniczych, powstałych tam w 1988 roku.

Rury ciepłownicze, biegnące wzdłuż ulicy Kołobrzeskiej, zamontowane zostały tam w roku 1988. W latach osiemdziesiątych powstał plan uciepłowienia miasta Szczecinek, stworzony przez Inspektorat Gospodarki Energetycznej w Gdańsku, który zakładał, że w Szczecinku będą trzy źródła ciepła: źródło KR1 na ulicy Kołobrzeskiej, KR2 przy ulicy Sikorskiego oraz KR3 na osiedlu Marcelin. Wszystkie te docelowe kotłownie miały być spięte w jeden system, stąd ta duża średnica rury przy kotłowni na ulicy Kołobrzeskiej, która miała być wyjściową do całego systemu ciepłowniczego. Czasy się zmieniły, kotłownia na Marcelinie nigdy nie powstała, a w jej miejsce mamy kotłownię browarową w centrum miasta, przez co system jest bardziej efektywny - opowiada Marek Szabałowski, Prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Szczecinku. Przez prawie 30 lat rury ciepłownicze na ulicy Kołobrzeskiej są więc nieodłącznym elementem krajobrazu tej części Szczecinka. Teraz jednak to się zmieni - rury niebawem zostaną zdemontowane i zainstalowane ponownie pod ziemią. Powodów podjęcia się prac przy demontażu rur przy ulicy Kołobrzeskiej w Szczecinku było kilka. Przede wszystkim mieszkańcy tej ulicy kilkakrotnie zwracali się z prośbą o ich likwidację, gdyż zwyczajnie szpecą one krajobraz osiedla. Inny powód to ich wymiar - są one zdecydowanie przewymiarowane, ich średnica wynosi 400mm.

Plan prac zakłada najpierw demontaż rur, który rozpoczął się w tym tygodniu. Prace potrwają ponad miesiąc, a koszt inwestycji to około 200 tysięcy złotych. Wymieniamy w sumie 250 metrów bieżących rury, razy dwa, to daje nam 500 metrów. Sieć zostanie całkowicie schowana i mimo tego, że nie wygląda ona estetycznie, jest jeszcze w dość dobrym stanie technicznym. Tutaj jednak zależy nam na dostosowaniu średnicy rury do aktualnego obciążenia, co spowoduje także mniejsze straty hydrauliczne oraz straty ciepła - mówi nam Marek Szabałowski, Prezes MEC.

Istotna zmiana w krajobrazie ulicy Kołobrzeskiej. Trwa demontaż rur ciepłowniczych

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: