Nowego szefa sanepidu nadal brak

  • KW
  • 2016-07-06 14:30:37
Nowego szefa sanepidu nadal brak
  • Foto: TV Gawex

Szczecinecka Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna cały czas czeka na nowego szefa. W lutym tego roku dotychczasowa inspektor Barbara Szysz przeszła na zasłużoną emeryturę. Jednak, jak się okazuje, znalezienie kandydata na jej miejsce nie jest takie proste, dlatego cały czas funkcję tę sprawuje właśnie Barbara Szysz.

W lutym bieżącego roku na 18. sesji Rady Powiatu Szczecineckiego odbyło się oficjalne pożegnanie dotychczasowej inspektor sanitarnej Barbary Szysz, która po 38 latach pracy przeszła na zasłużoną emeryturę. Jednak znalezienie odpowiedniego kandydata na jej miejsce nie było takie proste, dlatego wówczas dotychczasowa dyrektor zgodziła się pełnić swoje obowiązki przez kolejny miesiąc, a potem przez następne trzy miesiące, czyli do 30 czerwca. Także i po tym okresie nie udało się nikogo znaleźć na to stanowisko, więc Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis, w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, zdecydował, aby przez kolejne trzy miesiące obowiązki pełniła dotychczasowa szefowa sanepidu, Barbara Szysz. 20 czerwca udałem się na rozmowy, niestety nie ustaliliśmy nowego stanowiska, więc zaproponowałem by na okres od 1 lipca do końca września powierzyć obowiązki dotychczasowej inspektor. To bardzo ważny okres - wakacje, więc zależało mi na tym, aby obowiązki te pełniła osoba doświadczona i kompetentna - mówi nam Krzysztof Lis, Starosta Szczecinecki.

Powstaje zatem pytanie, co stoi na przeszkodzie, aby takiego kandydata powołać na stanowisko powiatowego inspektora sanitarnego? Przypomnijmy, takie kompetencje, aby powoływać i odwoływać szefów Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, posiada starosta powiatowy, który swoje propozycje kandydatów przedkłada Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu, który albo je zatwierdza, albo też nie. Procedura pozornie prosta, jednak póki co, nie udało się dojść do konsensusu. My od jakiegoś czasu toczymy spory personalne. Ja składam propozycję, inspektor mówi, że niekoniecznie je zaopiniuje pozytywnie i proponuje mi kogoś innego, więc ja się nie zgadzam, bo Wojewódzki Inspektor Sanitarny nie ma takich kompetencji proponowania kandydatów - relacjonuje nam Krzysztof Lis.

Jak zapowiada starosta, najprawdopodobniej będzie to już ostatnie przedłużenie okresu pełnienia obowiązków szefa Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej przez dotychczasową inspektor, Barbarę Szysz. To prawdopodobnie ostatni, przedłużony okres pracy dotychczasowej inspektor. Chcemy znaleźć kandydata, którego wspólnie zaakceptujemy. Uzgodniliśmy, że nie będzie to nikt z załogi i najlepiej byłoby, aby był to lekarz i w tym obszarze będziemy poszukiwać - informuje nasz rozmówca.

Z dniem 1 lipca miały się zmienić przepisy dotyczące powoływania szefów tego typu placówek. Według nowych zapisów, takie kompetencje miałby być zdjęte ze starosty i pozostawione Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu, jednak wprowadzenie tej ustawy zostało odwleczone w czasie, co najmniej do końca roku, dlatego też, jak zapowiedział starosta szczecinecki, rozmowy trwają, a nowego szefa Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku prawdopodobnie poznamy z początkiem września.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: