Piknik Kresowy Świdwin 2016

  • KW
  • 2016-07-06 12:59:58
Piknik Kresowy Świdwin 2016
  • Foto: UM Świdwin

Tradycją świdwińskich Towarzystw Kresowych Lwowa i Wilna, nieprzerwanie od 1991, było organizowanie swoich pikników. Od 2010r. takie pikniki organizowane są wspólne ze Świdwińskim Ośrodkiem Kultury.

W tym roku zaplanowano Piknik Kresowy 2016 w dniu 28.06.2016 o godzinie 18:00 na Podzamczu z udziałem zespołu "Leszczyna" z Pęcerzyna Gmina Brzeżno. Z uwagi na złą pogodę, zmieniono miejsce jego organizacji. Spotkanie biesiadne zorganizowano w sali widowiskowej Zamku, a kiełbaski z grilla przygotowała Restauracja Zamkowa.

Imprezę rozpoczęli organizatorzy: Dyrektor Świdwińskiego Ośrodka Kultury Bolesław Kurek i prezesi Towarzystw Kresowych Wilna - Anna Teresińska i Lwowa - Mieczysław Kostur, którzy serdecznie powitali przybyłych gości: Mieczysława Patyka, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Mariana Chorobę, radnego Rady Miasta, Jerzego Anielskiego, Wójta Gminy Brzeżno, Elżbietę Hodak wraz z zespołem "Leszczyna" i Czesława Burduna redaktora Kuriera Szczecińskiego oraz wszystkich przybyłych na wspólną biesiadę.

Zespół "Leszczyna" w znakomity sposób przedstawił "Program sobótkowy", a także piosenki kresowe i biesiadne, które wspólnie śpiewaliśmy. Prezesi pamiętali o swoich solenizantach składając życzenia i wręczając laurki oraz wspólnym odśpiewaniem "Sto lat". Wręczyli też podziękowanie za wsparcie organizacyjne: Elżbiecie Hodak, Bolesławowi Kurkowi, Jerzemu Anielskiemu i Dorocie Wojdanowskiej z Restauracji Zamkowa. Marian Choroba w imieniu Rady Miasta podziękował organizatorom za wspaniałe przygotowanie spotkania i podtrzymywanie tradycji kresowych, życząc dalszych owocnych działań.

Na zakończenie zrobiono wspólne zdjęcie na dziedzińcu zamkowym i udano się nad Regę, by zgodnie ze staropolskim zwyczajem rzucić wianki na wodę.

                                                                                            info: Mieczysław Kostur

 

Piknik Kresowy Świdwin 2016

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: