Rozbudowa borneńskiego lapidarium

  • KW
  • 2016-07-04 10:52:43
Rozbudowa borneńskiego lapidarium
  • Foto: UM Borne Sulinowo/www.bornesulinowo.pl

W dniu 30 czerwca br., w lapidarium na cmentarzu komunalnym w Bornem Sulinowie, posadowiono kolejny obelisk oraz płytę nagrobną.

Kamienny obelisk, przypominający nieco starożytne pomniki egipskie, tzw. igły, stał na wzniesieniu w Międzylesiu (niem. Alt Bärbaum), urokliwie położonej wśród lasów i jezior osady w gminie Borne Sulinowo. Wiadomo, że kilkumetrowej wysokości obelisk ufundowała rodzina Stangen, do której należał majątek Alt Bärbaum i pałac, po którym dziś nie ma już śladu. Rodzina Stangen była zamożnym rodem junkrów pomorskich. Carl Stangen, zięć Georga Denninga, właściciela majątku Juchowo, był podróżnikiem i zapewne jego podróże były inspiracją do utworzenia takiego obelisku.

W lapidarium godne miejsce znalazła również płyta nagrobna Xavera von Kleista z Radacza (niem. Raddatz), który żył w latach 1798-1866 i był członkiem rodu von Kleistów, jednego z najznamienitszych rodów pruskich junkrów o słowiańskich korzeniach – Kleszczów, do których należał pałac w Radaczu. Dziś po radackim pałacu pozostały jedynie ruiny. Obiekt zbudowany został w XIX w. i pozostał w posiadaniu tej rodziny do końca XIX w. Pozostałości okazałego niegdyś pałacu otacza zaniedbany park o powierzchni 3 ha, z którego pochodzi właśnie płyta nagrobna umieszczona w borneńskim lapidarium.

info: UM Borne Sulinowo

Rozbudowa borneńskiego lapidarium

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: