Balony poleciały nad Szczecinkiem. VII Festiwal Balonowy rozpoczęty.

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-07-01 22:10:29
Balony poleciały nad Szczecinkiem. VII Festiwal Balonowy rozpoczęty.
  • Foto: TV Gawex

W dniach 1-3 lipca w Szczecinku po raz kolejny odbywa się Festiwal Balonowy o memoriał Kurta Hummela. Jest to impreza, która w ostatnich latach znacznie się rozrosła i śmiało można powiedzieć, że jest obecnie największą imprezą balonową w Polsce. Dziś do Szczecinka zjechało 51 załóg balonowych z całej Europy, a także oraz sporo turystów.

Tegoroczną edycję festiwalu rozpoczęto wczoraj od oficjalnego przedstawienia  i odprawy ekip balonowych, która miała miejsce w Kinie Wolność w Szczecinku, następnie rozpoczęto pierwsze starty Tłumnie zebrani mieszkańcy oraz turyści mogli podziwiać pierwszą konkurencję, która nosiła nazwę "Pogoń za lisem", czyli za repliką balonu Braci Mongolfier. Nad Szczecineckim niebem mogliśmy obserwować kolorowy korowód tych niezwykłych podniebnych statków powietrznych. Na szczecineckim niebie widzieliśmy wiele wspaniałych balonów, ale chyba największe emocje wśród najmłodszych wywołała replika Angry Bird postaci ze znanej gry komputerowej.

W godzinach wieczornych, o godzinie 22:30 na terenach szczecineckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyło  się niesamowite widowisko - Nocna Gala Balonowa, podczas której 12 balonów w rytm muzyki i na znak drygenta,  przepięknie "zatańczyło" wypuszczając w powietrze smugi ognia, rozświetlające balon. Cała impreza potrwa do niedzieli. W tym czasie nad miastem i  jego okolicami odbędzie się jeszcze wiele pięknych lotów.

Widok lecących nad miastem balonów jest niezwykle atrakcyjny, jednak pamiętając o istocie działania balonu, należy zwrócić szczególną uwagę na przebieg i zakończenie lotu. przypominamy więc, że balony to statki powietrzne, którymi piloci nie są w stanie lub są, w bardzo znikomym stanie kierować. Balon po starcie wchodzi w strumień wiejącego wiatru, leci z jego prędkością i kierunkiem. Pilot balonu ma wpływ jedynie na wysokość lotu. Czasem zdarza się, że zmieniając wysokość, pilot może zmienić kierunek lotu, wchodząc w inne strumienie wiejącego wiatru. Możliwość sterowania to jednak zaledwie 20% możliwości wyboru miejsca lądowania. Dlatego organizatorzy zwracają się z prośbą do wszystkich właścicieli pól uprawnych i hodowców zwierząt o szczególną wyrozumiałość w sytuacji, gdy to właśnie na Państwa polu wyląduje balon.

Piloci przybywający do Szczecinka to z reguły doświadczeni fachowcy. Każdy z nich na co dzień lata na terenach zagospodarowanych przez rolnictwo. Każdy z nich z niezwykłą ostrożnością podchodzi do lądowania, mając na względzie możliwość wyrządzenia ewentualnych szkód.

Miejmy nadzieję, ze tegoroczny festiwal dostarczy nam wielu niezapomnianych emocji. Relację z tego wydarzenia, będzie można zobaczyć na antenie TV Gawex w poniedziałek 4 lipca. Już dziś zapraszamy.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: