Sesja Rady Powiatu oraz uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej

  • KW
  • 2016-06-29 13:33:46
Sesja Rady Powiatu oraz uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej
  • Foto: TV Gawex

29 czerwca nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. To właśnie tu, niemal każdego dnia, realizowany będzie cały szereg zajęć edukacyjnych i sportowych, kierowanych do najmłodszych mieszkańców powiatu szczecineckiego i nie tylko. Dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach 23. Uroczystej Sesji Rady Powiatu Szczecineckiego, właśnie w budynku CEE.

Ostatnia, przedwakacyjna sesja zakładała 16 punktów w porządku obrad i podzielona została na dwie części: roboczą oraz uroczystą, związaną z otwarciem CEEiRJ w Szczecinku. Podczas pierwszej części radni zajęli się między innymi siedmioma uchwałami związanymi z budżetem powiatu. W tej części spotkania radni porozmawiali krótko na temat sytuacji szczecineckie PKSu i zgodnie ustalili, że chcą szerzej zapoznać się ze sprawą oraz szerzej na ten temat porozmawiać na kolejnej sesji Rady Powiatu, która odbędzie się w sierpniu. O sprawie pisaliśmy w artykule: Szczecinecki PKS w finansowych tarapatach.

Po części roboczej przyszedł czas na uroczyste przecięcie wstęgi. W otwarciu Centrum Edukacji Ekologicznej udział wzięli: Poseł na Sejm RP Małgorzata Golińska, Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis, Wicestarosta Szczecinecki Marek Kotschy, Burmistrz Miasta Szczecinek Jerzy Hardie-Douglas, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Jacek Chrzanowski, dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej w Szczecinku Radosław Wąs, a także powiatowi radni, przedstawiciele spółek miejskich, instytucji i firm. Jako jednostka budżetowa podmiot rozpoczął swoje działanie z dniem 1 kwietnia 2016 roku. Normalne jest jednak, że potrzeba czasu na rozruch, zagospodarowanie obiektu, czy kompletowanie załogi. Chcieliśmy pod koniec czerwca zorganizować uroczyste otwarcie, między innymi po to, aby pokazać ten obiekt, że on rozpoczyna swoją działalność edukacyjną - mówi nam Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Dzisiaj finalizowany jest bardzo ciekawy i bardzo ważny projekt dla Szczecinka. Był on trudny, kosztowny, a w miarę realizacji coraz droższy. Jednakże ta inwestycja to jeden z tych przykładów harmonijnej współpracy pomiędzy miastem Szczecinek i starostwem. Ten obiekt jest obiektem powiatowym, mimo tego, mi jako burmistrzowi bardzo zależało, aby został on zrewitalizowany, tym bardziej, że położony jest on przy zrewitalizowanym Zamku - powiedział Jerzy Hardie-Douglas, Burmistrz Szczecinka. Po uroczystych wystąpieniach przyszedł czas na przecięcie wstęgi, którego dokonali przedstawiciele jednostek i firm finansujących przedsięwzięcie.

Przypomnijmy, budowa CEEiRJ zakończyła się w drugiej połowie 2015 roku. Od tamtego czasu wybrano pracowników oraz dyrektora placówki, którym został Radosław Wąs, a także dopinano kwestie formalne i wyposażano sale edukacyjne w pomoce i eksponaty dydaktyczne oraz część hotelową. Aktualnie placówka jest na etapie instalowania akwariów, jednej z największych atrakcji centrum. Oddane one zostaną do użytku na początku lipca br. Pisaliśmy o tym w artykule: Trwa wyposażanie RCEE. 29 czerwca oficjalne otwarcie.

Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku to zupełnie nowa jakość, która została oddana do dyspozycji mieszkańców powiatu szczecineckiego i nie tylko. To propozycja dla wszystkich, którzy zechcą skorzystać z bogatej oferty placówki oraz całej gamy dodatkowych usług i możliwości dostępnych w regionie. W miejscu starej, rozpadającej się bazy sportów wodnych powstały nowoczesne obiekty, które stworzono z myślą o pasjonatach sportu, wiedzy i wypoczynku. Centrum dysponuje między innymi bazą noclegową na 49 miejsc, klimatyzowaną i nowoczesną salą audytoryjną na 52 miejsca, salami i pracowniami dydaktycznymi (2 sale ekosystemów leśnych, 2 sale ekosystemów wodnych, sala akwarystyczna, sala odnawialnych źródeł energii, 2 pracownie ogólne), stołówką, hangarem na łodzie i sprzęt pływający, zapleczem biurowo-administracyjnym, tarasem widokowym, pomostami, parkingiem, sleepem dla łodzi i jachtów.

Koszt przebudowy, modernizacji i wyposażenia to 8.675.000 zł., z czego: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - 4.510.920 zł., Samorząd Powiatu Szczecineckiego - 2.764.080 zł., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku - 1.000.000 zł., Miasto Szczecinek - 200.000 zł. oraz Kronospan Szczecinek - 200.000 zł.

Relacja z otwarcia obiektu w czwartek (30.06) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (3)

nick 2016-06-29 18:02

Kronospan i ekologia to jak burmistrz i kultura osobista

Ola 2016-06-29 18:42

Ciekawi mnie, dlaczego na różne (otwarcia, rozpoczęcia, zakończenia...) uroczystości w mieście zapraszana jest M. Golińska, a co z drugim posłem?!

prestidigitator 2016-07-06 13:38

Święte słowa panie Nick :)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: