Skansen pomników Armii Czerwonej i pamiątek PRL-u powstanie w Bornem Sulinowie!

  • KW
  • 2016-06-28 13:20:11
Skansen pomników Armii Czerwonej i pamiątek PRL-u powstanie w Bornem Sulinowie!
  • Foto: TV Gawex

To już pewne! Instytut Pamięci Narodowej podczas dzisiejszej (28.06) konferencji prasowej poinformował, że Skansen Armii Czerwonej i pamiątek PRLu powstanie w Bornem Sulinowie. Tym samym położona w powiecie szczecineckim miejscowość wygrała ''rywalizację'' z miejscowością Czerwony Bór i już w 2017 roku w Bornem Sulinowie powstanie park historyczny.

O pomyśle utworzenia skansenu w Bornem Sulinowie informowaliśmy Państwa już kwietniu br., między innymi w artykule: Borne Sulinowo przyjmie radzieckie pomniki i stworzy skansen. Przypomnijmy, niebawem do wszystkich polskich samorządów skierowany zostanie projekt, który zakłada usunięcie pomników sowieckich, mających symbolizować dominację systemu komunistycznego nad Polską.

Mieszkańcy Bornego Sulinowa po usłyszeniu o planach IPNu podjęli temat i zaproponowali władzom Bornego Sulinowa, aby zwróciły się z zapytaniem do instytutu o możliwość stworzenia, ze zlikwidowanych pomników, skansenu na ich terenie. Dzięki temu Instytut Pamięci Narodowej rozważał dwie lokalizacje, do których mogłyby zostać przewiezione zlikwidowane pomniki: Borne Sulinowo oraz Czerwony Bór. Temat podjęliśmy, jesteśmy po wstępnych rozmowach i mogę śmiało powiedzieć, że będziemy konkurować z miejscowością Czerwony Bór o ten skansen - mówił nam w kwietniu Dariusz Tederko z UM Borne Sulinowo i zaznaczał, że miasto doskonale wpisuje się ze swoją radziecką historią do takiej inwestycji.

Dzisiaj (28.06) odbyła się konferencja prasowa Instytutu Pamięci Narodowej, który poinformował, że skansen powstanie w Bornem Sulinowie. Wybraliśmy Borne Sulinowo nie tylko z uwagi na historię tego miasta. Władze samorządowe przedstawiły spójną koncepcję stworzenia w ich miejscowości skansenu pomników Armii Czerwonej. Ponadto spotkaliśmy się z pozytywną reakcją parlamentarzystów z tego terenu – mówi Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Narodowej. Inwentaryzacja, którą w ostatnich miesiącach przeprowadzili pracownicy IPNu w całej Polsce pokazała, że w Polsce pozostaje 229 sowieckich pomników, a najwięcej z nich znajduje się w województwie zachodniopomorskim - 43.

Szacuje się, że koszt powstania skansenu wyniesie około 2 milionów złotych, choć ostateczne suma będzie znana po dokładnej inwentaryzacji terenu. Jak podaje IPN, pierwszy etap mógłby być gotowy na 1 września 2017 roku, wtedy IPN chce zaprosić tam pierwszych zwiedzających. Pierwszy eksponat już jest – to popiersie gen. Czerniachowskiego, które zostało zdemontowane w Pieniężnie. Zgłaszają się do nas kolejne miejscowości, które chcą zdemontować sowieckie pomniki. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat wszystkie znajdą się w naszym skansenie w Bornem-Sulinowie – podsumowuje wiceprezes Instytutu, Paweł Ukielski. Poniżej prezentujemy pierwszy eksponat (fot. IPN).

Więcej na ten temat opowie już jutro (29.06) Burmistrz Bornego Sulinowa Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska w Borneńskim Programie Samorządowym emitowanym w TV GAWEX. Zapraszamy!

Skansen pomników Armii Czerwonej i pamiątek PRL-u powstanie w Bornem Sulinowie!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: