MEN zdecydowało: gimnazja do likwidacji. Teraz 8 lat podstawówki i 4-letnie liceum

  • KW
  • 2016-06-27 15:03:29
MEN zdecydowało: gimnazja do likwidacji. Teraz 8 lat podstawówki i 4-letnie liceum
  • Foto: TV Gawex

W trakcie kampanii wyborczej obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiadał wprowadzenie porządków w polskiej oświacie m.in przez likwidację gimnazjów i powrót do systemu nauczania sprzed 17 lat, czyli "8+4". W trakcie kampanii Prawo i Sprawiedliwość zapewniało, że takowy projekt jest gotowy, jednak już wtedy wywołało to spore zamieszanie, szczególnie wśród pedagogów i w samorządach. Z czasem zarówno nauczyciele, dyrektorzy jak i sami uczniowie postanowili zaprotestować przeciwko pomysłowi wygaszania gimnazjów.

Okazuje się, że protesty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dzisiaj (27.06) w Toruniu odbyła się konferencja podsumowująca ogólnopolską debatę o edukacji. Podczas niej szefowa Ministerstwa Edukacji Anna Zalewska zapowiedziała, że polską oświatę czekają zmiany, a zarazem powrót do dawnego systemu: 8 lat szkoły podstawowej, w tym 4 lata edukacji wczesnoszkolnej oraz powrót do 4-letniego liceum.

Anna Zalewska zaznaczyła, że w klasach I - IV szkoły podstawowej realizowany będzie ''poziom podstawowy'', natomiast w klasach V - VIII tzw. ''poziom gimnazjalny''. Później uczniowie będą mieli do wyboru: 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum albo dwustopniową ''szkołę branżową'' (mającą zastąpić dzisiejszą szkołę zawodową). Zmiany zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas kończący szóstą klasę podstawówki nie pójdą już do pierwszej klasy gimnazjum.

Jakie jeszcze zmiany czekają polską oświatę? Dotkną one lekcje WFu, gdzie jedna ma być realizowana w godzinach popołudniowych. Dodatkowo nauka języków obcych ma zostać  zintensyfikowana, a nauczyciele mają pracować z nowoczesnymi urządzeniami, m.in. z tablicami interaktywnymi.

Czy popierasz likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: