Przepiękna Noc Kupały nad Trzesieckiem

  • KW
  • 2016-06-22 10:32:40
Przepiękna Noc Kupały nad Trzesieckiem
  • Foto: TV Gawex

Fundacja Inicjatywa Społeczna Fis ponownie zorganizowała dla mieszkańców naszego miasta bardzo ciekawe wydarzenie. We wtorek, 21 czerwca pod wieżą Bismarcka odbyły się obchody prasłowiańskiego święta, tak zwanej Nocy Kupały. Były białe śpiewy, bajki, rzucanie wianków i wiele innych, ciekawych atrakcji.

Noc Kupały zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada na 21-22 czerwca. Noc Kupały to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Przeprowadzane w jej trakcie zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła i właśnie w takich obrzędach mogli uczestniczyć wczoraj wszyscy chętni z naszego miasta. Szczecinecka Noc Kupały rozpoczęła się od pięknej pieśni śpiewanej białym głosem.

Starosłowiańskie święto jest nawiązaniem Fundacji Inicjatywa Społeczna FIS do tradycji, które były mocno zakorzenione na naszych ziemiach. Niestety, nie mamy już tego łącznika wśród społeczności lokalnej. Wszystko dlatego, że jesteśmy społecznością napływową i przemieszaną kulturowo. My, jako fundacja wraz z Art Piknik Team zorganizowaliśmy najpierw topienie marzanny, a zaraz po tym zrodził się pomysł Nocy Kupały - opowiada Lidia Pieńkos, Prezes Fundacji Inicjatywa Społeczna FIS.

Na wczorajsze obchody Fundacja Inicjatywa Społeczna FIS wraz z Art Piknik Team wspólnie przygotowała wiele ciekawych atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych. Na przykład znane wszystkim wyplatanie wianków, kupalne ognisko, czy palenie ziół. We wszystkich atrakcjach dzielnie pomagali organizatorom harcerze z Hufca ZHP Szczecinek im. chor. Zdzisława Pilawy. Na koniec miały miejsce działania związane z Arta Piknikiem, czyli fireshow, śpiew wokalistki Magdaleny Szuby oraz pierwsza prezentacja Białej Damy. Oprócz pielęgnowania i przekazywania młodzieży tradycji starosłowiańskiej, głównym celem organizatorów była integracja.

W starosłowiańskiej Nocy Kupalnej, w trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Ten rytuał został odprawiony także podczas wczorajszego wydarzenia, jednak wiatr pchał wody Trzesiecka ku brzegu, dlatego wiele wianków powróciło na brzeg, a niektóre zaplątały się w szuwary. Jednak ku pocieszeniu trzeba zaznaczyć, że w tym wydarzeniu udział brały głównie bardzo młode dziewczęta, które na zamążpójście mają jeszcze trochę czasu.

Relacja z wydarzenia już dzisiaj (22.06) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Chochla 2016-06-27 11:33

CUDOWNE DZIEWCZYNY!!;)PIEKNIE;)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: