Praca sezonowa? Na pewno na wybrzeżu

  • KW
  • 2016-06-21 14:45:48
Praca sezonowa? Na pewno na wybrzeżu
  • Foto: TV Gawex

Wszyscy, którzy chcą dorobić na wakacje powinni odwiedzić Powiatowy Urząd Pracy. W chwili obecnej trwa wysyp propozycji pracy na wybrzeżu, ale nie tylko. Ofert jest mnóstwo, praktycznie w każdej miejscowości.

Wakacje to okres nie tylko wypoczynku. Wielu młodych ludzi takich jak studenci, maturzyści wykorzystują ten czas w celach zarobkowych. Miesiące maj i czerwiec to okres, w którym pracodawcy poszukują sezonowych pracowników, dlatego też pomorscy przedsiębiorcy w główniej mierze zgłaszają zapotrzebowanie do Powiatowych Urzędów Pracy, najbliżej położonych miejscowości takich jak np. Szczecinek. Teraz zaczyna się ten okres, gdzie pracodawcy z ośrodków nadmorskich pilnie poszukują pracowników i zgłaszają się do nas ze swoimi ofertami - zaznacza Wiesław Kosmala, dyrektor PUP w Szczecinku. Są to różne oferty, na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło, z różnymi stawkami wynagrodzenia, wszelkie szczegóły zainteresowani znajdą na stronie powiatowego urzędu pracy bądź bezpośrednio w siedzibie PUPu. Każda osoba, która jest zainteresowana z pewnością takie informacje znajdzie przez Internet. Są podane nr telefonów, e-maile, informacje o zakwaterowaniu - dodaje W. Kosmala.

Praca sezonowa wykonywana jest najczęściej w rolnictwie i sadownictwie, przy zbiorze warzyw, owoców, kwiatów i innych płodów rolnych. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje także w hotelarstwie i gastronomii, szczególnie w trakcie sezonu turystycznego. Pomoc kuchenna, recepcjoniści, sprzątanie, sprzedawcy - to najczęściej występujące oferty pracy na sezon, szczególnie na wybrzeżu - wylicza dyrektor PUPu w Szczecinku.

Podejmując pracę sezonową dobrze jest sprawdzić potencjalnego pracodawcę np. w centralnej ewidencji działalności gospodarczej na stronie firma.gov.pl. Jest to centralna baza osób, które rejestrują działalność gospodarczą i dzięki temu sprawdzimy, czy ta firma działa na rynku długo czy też nie - informuje Michał Kryszczyński, doradca klienta Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku. To samo dotyczy się wszelkich spółek, które możemy sprawdzić w KRSie, a także agencji pośredniczących. Te z kolei możemy zrewidować na stronie kraz.praca.gov.pl.

Przy podejmowaniu pracy sezonowej należy zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu umowy, gdyż dobrze skonstruowana może nas później uchronić przed nieuczciwym pracodawcą. Pracę sezonową można znaleźć nie tylko w polskich miejscowościach turystycznych - w tym czasie pojawia się również mnóstwo ofert zagranicznych, jednak przy wyjazdach do pracy za granicę należy zachować szczególne środki ostrożności.

Decydując się na pracę za granicą musimy być bardzo ostrożni przy zawieraniu umowy, szczególnie powinniśmy być uwrażliwieni na wszelkiego rodzaju opłaty pobierane przy podpisywaniu dokumentów. Jeżeli podpisujemy umowę firma nie może od nas żądać opłat pośrednictwa - w UE jest to zakazane. Badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów - tylko takie kwestie mogą podlegać opłatom. Jednak najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy podjęciu pracy za granicą to ochrona swoich dokumentów.

Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, że pracodawca nas oszuka w jakikolwiek sposób, bądź nie wypłaci nam należnego wynagrodzenia musimy zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Z kolei jeśli sytuacja dzieje się poza granicami naszego kraju powinniśmy poszukać pomocy w placówce dyplomatycznej. Jednak, aby uniknąć takiego losu Powiatowy Urząd Pracy zachęca do skorzystania ze strony programu EURES, gdzie są zarejestrowani pracodawcy zagraniczni. Jeśli ich tam nie ma, istnieje prawdopodobieństwo, że możemy paść ofiarą nieuczciwych przedsiębiorców.

Więcej o pracy sezonowej zobaczą Państwo w serwisie informacyjnym Echa Dnia dzisiaj (21.06) w TV GAWEX. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: