[WIDEO] Stop Przemocy i Uzależnieniom! - Akcja Młodzieży w Czaplinku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-06-17 14:11:46
[WIDEO] Stop Przemocy i Uzależnieniom! - Akcja Młodzieży w Czaplinku
  • Foto: TV Gawex

Dziś, 17 czerwca czaplinecka młodzież protestowała przeciw przemocy i uzależnieniom. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z czaplineckich i złocienieckich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych oraz Ośrodków Wychowawczych z Czaplinka, Debrzna i Trzcińca. Młodzież grała w street-ball, słuchała swoich rapujących kolegów, a także wykonała mural, na którym umieszczano napisy sprzeciwiające się przemocy fizycznej i słownej, uzależnieniom i nałogom pustoszącym życie wielu nastolatków w Polsce. Finał akcji uświetnił występ RYMCERZY, którzy przyjechali specjalnie do Czaplinka, aby opowiedzieć i zaśpiewać zgromadzonym o tym jak znaleźć cel w swoim życiu oraz skąd czerpać siłę aby podnieść się z nałogu.

Czaplinecka Akcja "Stop Przemocy i Uzależnieniom!" odbywa się po raz trzeci i w tym roku miała następujący przebieg: o godz 8:00 rozpoczęto rozgrywki w street- ball, czyli koszykówkę uliczną wywodzącą się z amerykańskich blokowisk. Następnie zorganizowano przemarsz młodzieży  wraz z przygotowanymi przez nich plakatami i transparentami, po czym odczytano manifest w którym nawoływano do śmiałego przeciwstawiania się przemocy w każdej postaci, fizycznej, słownej, czy też  tej spowodowanej przez uzależnienia. O godz 10:00 na sali widowiskowo sportowej rozpoczęto oficjalnie tegoroczną akcję. Gości przywitała Małgorzata Janda dyr. Ośrodka Młodzieżowo Wychowawczego w Czaplinku oraz organizator przedsięwzięcia Pani Paulina Stępień wychowawca Ośrodka Młodzieżowo Wychowawczego w Czaplinku. Zbigniew Ludor, zastępca burmistrza Czaplinka pogratulował organizatorom  wydarzenia zarówno pomysłu  jak i skuteczności tego typu działań edukacyjnych organizowanych dla młodzieży, bo przecież do młodych ludzi najbardziej dociera komunikat od ich rówieśników. Jak mówią słowa piosenki Louisa Amstronga "Wonderful World" świat jest wspaniały i chcemy aby taki dla Was pozostał. Dlatego my dorośli chcemy Was ustrzec przed zagrożeniami jakie mogą stanąć na Waszej drodze, szczególnie teraz przed wakacjami, kiedy inni źli ludzie mogą Was namawiać do złych rzeczy. Nie dajcie się zwieść - zaapelował wiceburmistrz.

Jako pierwsi na dzisiejszym koncercie  zaśpiewali i zarymowali młodzi raperzy z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu. Spore emocje wzbudził raper Michał Jagła, który swoim piosenkami wzruszył publiczność. Na scenie mogliśmy zobaczyć także  podopieczne Ośrodka Młodzieżowo Wychowawczego w Czaplinku, które przygotowały różne układy taneczne i choreografie tańca nowoczesnego. Młode wysportowane dziewczyny zebrały wiele oklasków od swoich kolegów i koleżanek.

Jak powiedziała nam Nicolett Synówka warto uczestniczyć w takich akcjach, aby uświadomić młodzieży, że możemy coś zrobić w sprawie zalewającego nas hejtu, przemocy i namawiania młodych przez różnych podejrzanych ludzi do brania narkotyków i dopalaczy.  Gościem specjalnym tegorocznej Akcji był koncert zespołu RYMCERZE zatytułowany "Nie Zmarnuj Swojego Życia". Łukasz Bęś, zwany Bęsiu, z Jeleniej Góry oraz  Dj Yonas (Jonatan Blank) od 2008 roku wspólnie  prowadzą pro­jekt „Nie Zmar­nuj Swo­jego Życia”. Jest on skierowany do młodzieży od 12 do 19 roku życia. W tym czasie Panowie odwiedzili ponad 350 szkół, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce, ale także liczne ośrodki wychowawcze, poprawcze, odwykowe a także więzienia  gdzie głoszą swój przekaz o tym , że warto  zmienić swoje życie, nie zmarnować go na picie, dragi  "całe to gówno", które tylko nas niszczy.  RYMCERZE  odwiedzili też Paryż, Londyn, Brukselę i  USA, gdzie spotykali się z Polonią.
Mamy konkretny plan  mówią  wywiadzie dla TV Gawex– przekazać młodym ludziom w swoim hip-hopie wartości uni­w­er­salne, chrześ­ci­jańskie i wskazać drogę  do lep­szego życia! My też siedzieliśmy w tym po uszy, wiemy o czym mówimy. Nasza osobista przemiana, zerwanie z nałogiem, życiowy sukces, który odnieśliśmy zawdzięczamy Bogu i temu, że On podnosi ludzi z upadku. Nie idźcie ta drogą, jest lepszy plan dla Waszego życia - mówili podczas koncertu  muzycy. 

Podczas trwania akcji rozdawano młodzieży ulotki  i materiały informacyjne, bo jak twierdzą wychowawcy pracujący z trudną młodzieżą wiele poważnych problemów bierze się z niewiedzy czy drobnych zaniedba, które potem urastają do dużych problemów. Jedną z ważniejszych pozycji był tu komiks "Mocarz" który za pomocą prostej historii i mrocznych, przejmujących  rysunków pokazuje co się dzieje w umyśle człowieka po zażyciu słynnego dopalacza o nazwie" Mocarz".

Patronat nad impreza objął Starosta Drawski Stanisław Kuczyński oraz Burmistrz miasta i gminy Czaplinek Adam Kośmider.

Dłuższą relację z tego wydarzenia zobaczą Państwo na naszej antenie w poniedziałek 20 czerwca, już dziś zapraszamy.

 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: