''Niektórzy lubią poezję'' II Ogólnopolski Konkurs Literacki w SP7

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-06-16 15:44:30
''Niektórzy lubią poezję'' II Ogólnopolski Konkurs Literacki w SP7
  • Foto: SP nr 7

15 czerwca w Szkole Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku odbyło się uroczyste podsumowanie II Ogólnopolskiego Konkursu "Niektórzy lubią poezję". To już V Edycja konkursu (II w randze ogólnopolskiej) na którą wpłynęło ponad 500 prac młodych twórców z całego kraju. Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 7 w Szczecinku przy współpracy z klubem poetyckim "OPAL".

Wręczenie nagród poprzedził program artystyczny  w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 przygotowany pod okiem nauczycieli języka polskiego: Aliny Tarkowskiej i Marii Nowik. Tym razem motywem przewodnim programu były kwiaty, bo przecież one są poezją ziemi. Na ławeczkach wśród maków i chabrów przysiedli więc młodzi artyści, którzy zaprosili widzów "wraz z zielonym poetą" do lirycznej  krainy łagodności. Słowo jest wielką tajemnicą "znakiem rzeczy postrzeganych zmysłami". Czymże byłoby nasze życie bez poezji... A skoro poeta żyje w słowie o to ono go niesie przez świat, nic więc dziwnego, że na spotkanie z poezją do Szczecinka zjechali najmłodsi twórcy z różnych regionów Polski, m.in. z Wałcza, Gryfina, Szczecina, Trzcianki, Piły, Ustki, Kołobrzegu i innych miejscowości. Goście przyjeżdżając na tą uroczystość zabierali ze sobą ulotne piękno poezji, a także piosenkę  "Bo ja kocham, kocham Szczecinek, te uliczki we mgle jak ze snu..." napisaną specjalnie na ten konkurs.

W tym roku o nagrodę główną konkurowało ponad 500 wierszy. Członkowie komisji, w skład której weszli nauczyciele języka polskiego  z SP 7 oraz członkowie klubu poetyckiego "OPAL" pod przewodnictwem Krystyny Mazur stanęli przed niezmiernie trudnym zadaniem  wyboru zwycięzców i wyróżnionych. W konkursie przyznano 4 nagrody główne, 16 wyróżnień I stopnia i 18 wyróżnień II stopnia. Oprócz pięknych książek laureaci otrzymali także tablety ufundowane przez firmy: Kronospan i Gawex Media, głośniki mobilne oraz puchate lisy i  niedźwiadki od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Słodkie upominki dla wszystkich wyróżnionych ufundowała CSI Słowianka.

Jury przyznało cztery nagrody główne:

I miejsce: Natalii Zimińskiej ze Szkoły Podstawowej nr1 w Wałczu za wiersz "Grosik"

I miejsce: Helenie Kosteckiej  ze Szkoły Podstawowej  w Karlinie za wiersz " Córeczka"

II miejsce: Ziemowitowi Stachowi ze Szkoły Podstawowej nr7 w Szczecinku za wiersz "Zmiana"

II miejsce:  Wiktorowi Dudzie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Szczecinku za wiersz " Zagubiony chłopiec"

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione wiersze umieszczono w specjalnie wydanym z tej okazji tomiku, które otrzymał każdy uczestnik, upamiętniając tym samym laureatów i ich małe dzieła.

Swoim patronatem imprezę wsparli  Zachodniopomorski Kurator oświaty, Posłowie na sejm RP ziemi Szczecineckiej: Małgorzata Golińska PiS i Radosław Lubczyk Nowoczesna.pl oraz burmistrz miasta Szczecinek Jerzy Hardie Douglas.

 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: