Trwa wyposażanie RCEE. 29 czerwca oficjalne otwarcie

  • KW
  • 2016-06-16 10:39:39
Trwa wyposażanie RCEE. 29 czerwca oficjalne otwarcie
  • Foto: TV Gawex

29 czerwca nastąpi oficjalne otwarcie Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. Aktualnie w budynku placówki trwają przygotowania do tego wydarzenia - montowane są akwaria oraz wyposażane pracownie w eksponaty edukacyjne.

Sala akwaryjna bez wątpienia będzie stanowiła serce naszego centrum, gdzie umieszczonych zostanie sześć akwariów z rybami słodkowodnymi. Jesteśmy w trakcie montażu, firma, która realizuje zamówienie złożyła już stelaże, na których umieszczone będą akwaria. Teraz czekamy na szyby, które mają przyjechać w piątek, 17 czerwca - mówi nam Radosław Wąs, dyrektor RCEE. Montaż szyb potrwa dwa dni, a mianowicie piątek i sobotę (17-18 czerwca), następnie około dwóch tygodni szyby muszą ''odstać'', jednakże w międzyczasie firma będzie wyposażała akwarium w ukształtowanie terenu, roślinność i inne elementy. Na sam koniec będzie próba wodna i wówczas wpuszczone zostaną ryby. Liczymy na to, że na początku lipca akwaria będą już funkcjonowały - dodaje R. Wąs.

Sala, gdzie będą znajdowały się akwaria, ma dwa wejścia. Podczas zwiedzania jedno wejście zostanie przeznaczone na wchodzenie do sali akwaryjnej, natomiast drugie do wychodzenia. Akwaria podzielone zostały na dwa rodzaje: jedno rzeczne i pięć jeziornych. Długość akwariów jeziornych wyniesie 1,5m (jedno z nich, środkowe, wyniesie 2,5m), szerokość 1,2m, a wysokość to 80cm. Akwarium rzeczne będzie miało 6 metrów długości, 1,2m szerokości oraz 80cm wysokości. Ryby, które niebawem będziemy mogli podziwiać w RCEE to okazy, które spotykane są w naszych pobliskich jeziorach. Koszt całej inwestycji akwariowej z montażem i wyposażeniem to 229 tysięcy złotych brutto.

Oficjalne otwarcie Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior będzie połączone z sesją Rady Powiatu Szczecineckiego, która odbędzie się 29 czerwca 2016 roku. Centrum ma również przygotowany program działań na okres wakacyjny. Jak zaznacza dyrektor RCEE, placówka chce między innymi zaprosić uczestników kolonii i półkolonii organizowanych w Szczecinku i okolicach do zwiedzania centrum i do wzięcia udziału w zajęciach. Dodatkowo każdy turysta, mieszkaniec naszego miasta czy regionu w godzinach otwarcia placówki będzie mógł przyjść i wraz z edukatorem, lub bez niego, obejrzeć atrakcje centrum. Każdy sprzęt będzie posiadał opisy w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim, co pozwoli na pozyskanie pewnej dawki wiedzy przez zwiedzających - podsumowuje Radosław Wąs.

Komentarze (1)

Halina52 2016-06-16 14:25

I kto bedzie ogladal akwarium ? Pracownicy? Powinno byc w miejscu ogolnodostepnym aby kazdy mieszkaniec Szczecinka mogl je podziwiac.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: