Oddaj krew i uratuj życie. Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

  • KW
  • 2016-06-14 10:25:09
Oddaj krew i uratuj życie. Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy
  • Foto: TV Gawex

Każdego roku 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Organizowane od ponad 10 lat święto zachęca i propaguje ideę oddawania krwi. Dzisiaj od wczesnych godzin porannych wielu mieszkańców Szczecinka przybyło do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby symbolicznie oddać krew i tym samym pomóc w ratowaniu komuś życia.

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który na początku XX wieku odkrył grupy krwi, za co otrzymał nagrodę Nobla. Święto ustanowione zostało w 2004 i jest swego rodzaju podziękowaniem dla wszystkich dawców.  Jak podaje portal krwiodawcy.org, transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Pomagają pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając i zapewniając im wyższą jakość życia, a także stanowią zabezpieczenie złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Krew odgrywa również istotną rolę w kontekście opieki i ratowania życia matek i dzieci oraz w czasie operacji ratunkowych podejmowanych w związku z katastrofami naturalnymi i spowodowanymi przez człowieka.

W wielu krajach zapotrzebowanie na krew znacznie przewyższa dostępne zasoby i służby krwiodawstwa zmagają się z koniecznością zabezpieczenia i udostępnienia wystarczającej ilości krwi, dbając jednocześnie o jej odpowiednią jakość i bezpieczeństwo. Jedynie regularne, nieodpłatne oddawanie krwi przez honorowych krwiodawców umożliwia zapewnienie odpowiednich zasobów krwi. Celem WHO jest doprowadzenie do tego, aby do 2020 r. wszystkie państwa pozyskiwały potrzebne zasoby krwi od honorowych krwiodawców. Obecnie jedynie w 62 państwach krajowe zasoby krwi zabezpieczają niemal wyłącznie w 100% honorowi krwiodawcy, podczas gdy 40 państw nadal korzysta z krwi oddawanej przez członków rodzin pacjentów, a nawet z płatnego krwiodawstwa.

W Szczecinku już od godziny 7:00 można było oddać krew w Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Na szczęście w naszym mieście dawców krwi nie brakuje. Co więcej, nie robią oni tego jednorazowo, z okazji takich okoliczności, jak te dzisiejsze, ale regularnie przychodzą, bo chcą pomagać innym. Warto pamiętać, że oddawanie krwi nie jest w żadnym stopniu niebezpieczne. Wielu ludzi wciąż ma mylne pojęcie, co do tego, jak można zostać dawcą.

Mimo, że w Szczecinku na brak krwiodawców nie można narzekać, to wydaje się, że w dalszym ciągu wiedza ludzi na ten temat jest dość niska. Dlatego właśnie przy okazji takich świąt warto zwiększać świadomość społeczeństwa na temat oddawania krwi i propagować zdrowy tryb życia. A przecież oczywistym jest, że im więcej zbierzemy krwi, tym większej liczbie osób będzie można pomóc. Nigdy też nie wiemy, czy kiedyś my nie będziemy potrzebowali krwi.

Oddaj krew i uratuj życie. Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: