Terapeuci dzieciom. Przedstawienie w Kinie Wolność

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-06-09 14:52:00
Terapeuci dzieciom. Przedstawienie w Kinie Wolność
  • Foto: TV Gawex

Od 2000 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Szczecinek jest organizatorem i pomysłodawcą spotkań artystyczno-terapeutycznych o nazwie„TERAPEUCI – DZIECIOM”. Spotkaniom tym przyświeca idea integracji środowiska osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną oraz uściślenie więzi między nauczycielami, uczniami i rodzicami.

Jak powiedziała nam Bożena Tomaszewska reprezentująca Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szczecinku - terapeuci dzieciom to był pomysł, który ma na celu pokazanie naszej pracy i tego jak ona wygląda. Pomysł zrodził się w roku 2000, kiedy to wraz mężem, muzykiem Waldemarem Tomaszewskim postanowiliśmy zrobić dla naszych podopiecznych coś więcej i przygotować dla nich specjalną bajkę. Od tego czasu do akcji włączyło się wielu pracowników ośrodka. Powstała "Grupa Teatralna Bajka"

Co roku na scenie kina „Wolność” swoje umiejętności artystyczno-terapeutyczne prezentują członkowie teatralnej grupy nauczycieli „Bajka”. Do tej pory grupa zaprezentowała kilkanaście spektakli, między innymi Czerwony Kapturek,   Zaczarowane kaczątko, Jaś i Małgosia czy Królewna śnieżka. W środę 8.06 na scenie kina Wolność zaprezentowano kolejne tego typu przedsięwzięcie, oprócz barwnego spektaklu były również piosenki i tańce w wykonaniu nauczycieli.

Tego typu inicjatywy są bardzo pomoce w terapiach osób niepełnosprawnych gdyż takie osoby są szczególnie uwrażliwione na obraz. Angelika Grobelna Sochaj z SSOSW Szczecinek zaznacza, że podopieczni  myślą często od ogółu do szczegółu, dlatego takie przedstawienia są przez nich bardzo dobrze przyswajane.

Bożena  Tomaszewska z SSOSW Szczecinek zaznacza, że jest to bardzo ważny moment  dla nauczycieli terapeutów bo jest to moment szczególnego zbliżenia i porozumienia między uczniem a nauczycielem. Choć tytuł tegorocznego przedstawienia to "Czerwony kapturek szuka księcia" to mottem przewodnim tego przedstawienia było "Uważaj bracie z kim umawiasz się na czacie". Środowe przedstawienie przyciągnęło niemałą publiczność gdyż prawie wszystkie miejsca w sali kina wolność były zajęte. Cała inicjatywa skierowana była głównie do dzieci niepełnosprawnych.

Całość imprezy, jak co roku prowadziła pani Bożena Tomaszewska – twórczyni kolejnych edycji programu „ TERAPEUCI – DZIECIOM’. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: