Tragedia na wodzie. Płonie statek z młodzieżą. Ćwiczenia PSP

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-06-08 13:13:36
Tragedia na wodzie. Płonie statek z młodzieżą. Ćwiczenia PSP
  • Foto: TV Gawex

Dziś 08.07 na terenie jez. Trzesiecko doszło do bardzo groźnej sytuacji zagrażającej życiu wielu młodych ludzi. Statek wycieczkowy Ks. Jadwiga z grupą młodzieży na pokładzie zapalił się, wiele osób zostało poparzonych. Na ratunek pospieszyły wszystkie służby.

Straż pożarna przy wsparciu WOPR, TADMED i Straży Miejskiej zorganizowała dziś ciekawe ćwiczenia pod Kryptonimem „REJS-2016”. Całe zdarzenie miało miejsce w Szczecinku na jeziorze Trzesiecko przy ulicy Ordona  i ulicy Księżnej Elżbiety, na wysokości Liceum Ogólnokształcącego. Część ćwiczeń miała miejsce na statku Ks. Jadwiga. Scenariusz zakładał, że w trakcie rejsu pasażerskiego statku wodnego doszło do pożaru w przedziale silnikowym. Na statku w tym czasie przebywała  20- osobowa grupa młodzieży, plus trzy osobowa załoga. Na skutek pożaru kilka osób zostało poparzonych, a inne straciły przytomność w wyniku zatrucia szkodliwymi oparami.

Do akacji zadysponowano następujące siły i środki: JRG Szczecinek: GBA 2/24 Man - 4osoby, GCBA 5/32 Scania - 4osoby, SLRR Nissan+ Łódź Marina - 1 osoba, SLKw+ Namiot ewakuacyjny - 1 osoba. OSP z Krajowego systemu Ratowniczo-Gaśniczego: OSP Gwda Wielka - GBA 2,5/16 - 6 osób. OSP spoza systemu: OSP Parsęcko- GBA 2,2/16 - 6 osób,  OSP Żółtnica- GBA 2,5/16 - 6 osób. Zawiadomiono także  WOPR, Pogotowie Ratunkowe, Policję, Straż Miejską, Zarządzanie Kryzysowe (Starostwo Powiatowe w Szczecinku, Urząd Miasta Szczecinek)

Strażacy mieli za zadanie dotrzeć do jednostki pływającej, znajdującej się w odległości około 150 metrów od brzegu, a następnie dokonać ewakuacji  znajdującej się tam młodzieży.  Na pokładzie widać było przerażonych pasażerów, którzy grupują się na tylnej części pokładu statku pasażerskiego w celu uniknięcia wdychania szkodliwego dymu. Z statku pasażerskiego słychać głośne wołanie o pomoc. Dowódca poleca zabezpieczyć miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych, które przeszkadzałyby w działaniach ratowniczych oraz przygotowuje strażaków do działań ratowniczych poprzez ubranie suchych skafandrów oraz kamizelek ratowniczych, w tym samym czasie ratownicy wodują łódź w celu jak najszybszej ewakuacji osób przebywających na statku. Szczecinecki  WOPR  udaje się na miejsce działań w sile dwóch łodzi ratowniczych, które stacjonują na jeziorze Trzesiecko.

Po dopłynięciu do statku pasażerskiego ratowników z PSP, stwierdzono, że na skutek próby ugaszenia pożaru przez załogę, oparzeń doznało dwóch członków załogi oraz trzy osoby podróżujące statkiem.  Pierwsze działania ratownicze są podejmowane wobec osoby, która znajduje się w bardzo złym stanie (poparzenia 50 % ciała nieprzytomny  z nieregularnym oddechem). (podczas ćwiczenia poszkodowani: 4 osoby z trudnościami oddychania utrata przytomności, 4 osoby z poparzeniami od 1 do 2 stopnia)Następnie ratownicy skutecznie dogaszają palący się przedział maszynowni za pomocą gaśnic proszkowych.

Na łódź ratowników ze straży pożarnej  ewakuowane są osoby, które doznały poparzeń ciała pięciu osób, następnie zostają przetransportowani na brzeg, gdzie oczekują na poszkodowanych strażacy oraz ochotnicza grupa ratunkowa "TADMED" którzy udzielają pomocy przedmedycznej osobom rannych. Na brzegu jeziora rozłożony jest namiot ewakuacyjny, w którym strażacy wraz z grupą TADMED udzielają pomocy - sprawdzenie podstawowych paramentów życiowych, ułożeniu poszkodowanych w odpowiednich pozycjach, podanie tlenu dla osób wymagających tlenoterapii, zaopatrzenie poparzonych miejsc poprzez nałożenie na rany w hydrożeli oraz udzielenie wsparcia psychicznego. W międzyczasie do statku pasażerskiego dopływają  dwie łodzie WOPR oraz łódź patrolowa Policji w celu ewakuacji pozostałych pasażerów na ląd.

Po przetransportowaniu osób ze statku na brzeg zostaje im udzielona pomoc przedmedyczna w miejscu wyznaczonym przez KDR-a oraz udzielone wsparcie psychiczne.Po zakończonej akcji ratowniczo-gaśniczej tramwaj wodny zostaje odholowany do pobliskiego hangaru gdzie stacjonuje.

Cała akcja przeprowadzana jest szybko i sprawnie. Całe szczęście, że dziś są to tylko ćwiczenia. Miejmy nadzieję, ze podniosą one formę naszych strażaków i usprawnią współprace między poszczególnymi jednostkami ratowniczymi.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: