Wspaniały recital młodego wiolonczelisty z naszego miasta

  • KW
  • 2016-06-04 11:19:35
Wspaniały recital młodego wiolonczelisty z naszego miasta
  • Foto: TV Gawex

„W tym recitalu dyplomowym zabrakło mi typowego dyplomu, zabrakło mi ucznia. Antoni po prostu zagrał wspaniały recital wiolonczelowy i nie pozostawił nam jako komisji za wiele do zrobienia, bo jego ocena jest w zasadzie formalnością” - tymi słowami dyrektor szczecineckiej szkoły muzycznej, Włodzimierz Piesiak podsumował piątkowy dyplom jednego z najbardziej utalentowanych wiolonczelistów w naszym mieście. I choć sam dyplomant trochę się denerwował przed tym wystąpieniem, nie przeszkodziło mu to w tym, aby ze swojego recitalu dyplomowego zrobić prawdziwy koncert wiolonczelowy.

Czerwiec to okres dyplomów czyli egzaminów w formie recitali lub koncertów w szczecineckiej Szkole Muzycznej I i II st. im. Oskara Kolberga. Jako jeden z pierwszych swój dyplom zagrał Antoni Orłowski, młody wiolonczelista, który piątkowym recitalem zakończył 11 lat swojej edukacji muzycznej w szczecineckiej placówce. To wydarzenie przyciągnęło wiele osób, które wypełniły aulę szczecineckiego muzyka. Występ młodego wiolonczelisty nie pozostawiał złudzeń, że jest on wybitnie utalentowany choć wielokrotnie dawał temu dowód biorąc udział w przeróżnych koncertach odbywających się zarówno w naszym mieście jak i w całym kraju.

Jak sam przyznaje, to nie koniec. Po maturze zamierza kontynuować naukę gry na wiolonczeli na wydziale instrumentalnym jednej z prestiżowych wyższych szkół muzycznych. Jednak póki co młody artysta nie chce zdradzać miejsca gdzie będzie studiował, na to pytanie odpowiada tajemniczo, że na pewno bardzo daleko stąd.

Jak przyznała jego nauczycielka gry na wiolonczeli, pani mgr Kamila Wiśniewska-Czaja, pod której kierunkiem kształci się w zasadzie od początku swojej drogi muzycznej, Antoni jest bardzo pracowity i to właśnie jest kluczem do jego wszystkich sukcesów gdyż jak wiemy, sam talent nie wystarcza, potrzeba wielu lat ciężkiej pracy, wyrzeczeń i ćwiczeń aby osiągnąć to co on.

Piątkowy recital składał się z dwóch części. W pierwszej, również na wiolonczeli towarzyszyła Antoniemu jego koleżanka Zuzanna Hermanowska oraz akompaniatorka Olena Ostrolutska. Program przedstawiał się następująco:

cz. I

Jean-Baptiste Bréval (1753-1823)
Sonata G-dur op. 12 no. 5

cz. I Allegro brillante
cz.
II Adagio molto cantabile
cz. III Rondo. Allegro con grazia

 

wiolonczela –Zuzanna Hermanowska

Piotr Iljicz Czajkowski (1840-1893)
Pezzo Capriccioso op. 62

fortepian – Olena Ostrolutska

 

(po przerwie) cz.II

Camille Saint-Saëns (1835-1921)
I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33

cz. I Allegro non troppo
cz. II Allegretto con moto
cz.
III Tempo primo

fortepian – Olena Ostrolutska

 

Po swoim recitalu młody artysta wręczył kwiaty swoim pedagogom jak również wszystkim osobom, które mu pomagały oraz wspierały przez cały okres jego nauki w szkole muzycznej. Oczywiście podczas tego wydarzenia nie zabrakło gromkich braw i owacji na stojąco.

Antoni Orłowski urodził się 09.01.1998 r. w Szczecinku w rodzinie o tradycjach muzycznych. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat w Szkole Muzycznej I i II st. im. Oskara Kolberga w Szczecinku. Od początku edukacji muzycznej kształci się pod kierunkiem mgr Kamili Wiśniewskiej-Czaja. Uczestniczył w kursach mistrzowskich i konsultacjach z polskimi muzykami tej klasy co Kazimierz Michalik, Andrzej Orkisz, Stanisław Firlej, Tomasz Strahl, Tomasz Lisiecki, Marcin Zdunik, Bartosz Koziak oraz z artystami zagranicznymi takimi jak Aleksander Neustroev, Denis Severin, Daniel Pezzotti oraz Natalie Clein. Antoni jest laureatem Ogólnopolskich Konfrontacji Wiolonczelowych w Bydgoszczy (II nagroda w roku 2015, III – w 2014), Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (I nagroda w roku 2014, II - w roku 2012), Music Festival & Master Class w Pile (nagroda specjalna dla młodego talentu przyznana przez szwajcarskie stowarzyszenie „Kunst ohne Grenzen” w roku 2014), Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej (wyróżnienie w roku 2016, III nagroda w roku 2014), Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego Centrum Edukacji Artystycznej (wyróżnienie w roku 2016) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego (II nagroda w roku 2013)Jest wielokrotnym stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Burmistrza Miasta Szczecinek, a od roku 2014 także stypendystą Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w ramach którego wystąpił już dwukrotnie w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w sali koncertowej Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. W październiku 2015 r. wystąpił jako solista podczas koncertu Polskiej Orkiestry Lekarzy, wykonując I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille Saint-Saënsa pod batutą znanego polsko-boliwijskiego dyrygenta Rubena Silvy.

Relację z tego wydarzenia będą mogli Państwo zobaczyć w poniedziałkowych (06.06) Echach Dnia w TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

zasłuchana 2016-06-04 12:47

To niebywałe, że w Szczecinek ma takiego wybitnego muzyka! Jestem w szoku! Antoni! Wielkie gratulacje! Życzę Ci samych sukcesów i tego abyś zawsze pozostał sobą, taki jaki jesteś teraz!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: