Wystawa numizmatyczna w zamkowych komnatach

  • Redakcja TV Gawex
  • 2016-06-03 13:16:14
Wystawa numizmatyczna w zamkowych komnatach
  • Foto: UM Świdwin

W czwartek 2 czerwca w Świdwinie została otwarta nowa wystawa Zamkowego Stowarzyszenia Numizmatycznego. Tym razem nosi ona tytuł „Notgeldy Pomorza Zachodniego”.

Notgeldy – to pieniądze zastępcze używane przed około stu laty w miejscowościach leżących w granicach obecnego województwa zachodniopomorskiego. Pojawiły się wskutek sytuacji gospodarczej zaistniałej po wybuchu I Wojny Światowej. Przyczyną było powszechne gromadzenie i skrywanie monet z metali o znaczeniu strategicznym. Ilość bilonu drastycznie spadła, utrudniając handel przy drobnych płatnościach. Wymusiło to wprowadzenie zastępczych środków płatniczych z materiałów tanich np. żelazo, cynk, rzadziej aluminium, mosiądz, a nawet wypalano monety ceramiczne.

Waluta zastępcza przyjęła nazwę „notgeld”, co oznacza „pieniądz na czas potrzeby”. Były one emitowane głównie przez lokalne władze samorządowe (swoje notgeldy miał również Świdwin), a także kasy oszczędnościowe, towarzystwa kupieckie, i niektóre zakłady przemysłowe. Większość emisji miała miejsce w latach 1916 – 1920. Ostatnie egzemplarze ukazały się w roku 1923. W Niemczech szalała wówczas inflacja. Stopniowo uporano się z deficytem monet o niskich nominałach, a wtedy pieniądz lokalny stracił rację bytu. Wycofywane notgeldy niszczono, jednak część ocalała i dziś są one atrakcyjne dla kolekcjonerów.

Warto zatem odwiedzić wystawę, aby zapoznać się różnymi rodzajami tego niezwykłego pieniądza. Można ją zwiedzać w Zamkowych Komnatach Muzealnych do 16 września.

Wystawa numizmatyczna w zamkowych komnatach

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: