Uczniowie z SP 7 z wizytą w Straży Miejskiej

  • KW
  • 2016-06-02 14:06:50
Uczniowie z SP 7 z wizytą w Straży Miejskiej
  • Foto: Straż Miejska Szczecinek

Bezpieczeństwo bez wątpienia jest bardzo ważne. Tak też uważają uczniowie jednej z klas Szkoły Podstawowej nr 7 im. Noblistów Polskich. Odwiedzili oni Komendę Straży Miejskiej w Szczecinku, by uczestniczyć w zajęciach na temat zasad bezpieczeństwa dotyczących rowerzystów. Na co dzień są oni cyklistami i mieli wiele wątpliwości, które chcieli rozwiać.

Padały pytania związane z poruszaniem się jednośladów po drogach dla rowerów. Uczniowie przytaczali wiele sytuacji, które zaobserwowali będąc np. na spacerze. Były to między innymi niebezpieczne zdarzenia z udziałem osób dorosłych poruszających się rowerami. W związku z powyższym na spotkaniu omówiliśmy podstawowe pojęcia o ruchu drogowym, a także obowiązkowe wyposażenie jednośladów. Najczęściej dzieci pytały o jazdę rowerem po chodniku, stąd też temat ten został bardzo szczegółowo omówiony. Rowerzyści podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, zatem nie mogą liczyć np. na pasy bezpieczeństwa, dlatego też o swoje bezpieczeństwo muszą zadbać sami - relacjonuje Paulina Peciak-Nazarewska ze Straży Miejskiej w Szczecinku.

Uczniowie wiedzieli również o tym, że na drodze bardzo ważne są elementy odblaskowe, ponieważ w przypadku kiedy cyklista ubrany jest w ciemny strój i nie posiada podstawowego wyposażenia roweru np. świateł, jest całkowicie niewidoczny na drodze. Niestety w takich sytuacjach kierujący pojazdami mogą nie zdążyć odpowiednio zareagować. Padały pytania również o prędkość jaką kierujący jednośladem może rozwinąć w miejscach, gdzie poruszają się piesi np. jadąc szczecineckim deptakiem - w takich sytuacjach to piesi mają pierwszeństwo, rowerzyści natomiast muszą zachować szczególną ostrożność, dostosowując prędkość tak, aby w każdej chwili odpowiednio zareagować. Na koniec uczniowie zweryfikowali czy ich rower jest prawidłowo wyposażony poprzez wykonanie odpowiedniego ćwiczenia. Rowerzystą może być każdy, bez względu na wiek, ale każdy powinien pamiętać o zasadach bezpieczeństwa oraz o przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym.


info: mł. spec. Paulina Peciak-Nazarewska, Straż Miejska w Szczecinku

Uczniowie z SP 7 z wizytą w Straży Miejskiej

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: