[VIDEO] Jezioro Tajemnic, nurkowanie i pierwsze znaleziska

  • KW
  • 2016-05-31 14:51:51
[VIDEO] Jezioro Tajemnic, nurkowanie i pierwsze znaleziska
  • Foto: TV Gawex

W ramach Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic” w jeziorze Drawsko odbyło się wielkie nurkowanie, którego celem było zdobycie dokumentacji fotograficznej i filmowej zatopionego około dwa wieki temu wojskowego placu ćwiczeń. Jak do tej pory z jeziora Drawsko udało się wyłowić wiele ciekawych eksponatów, takich jak np. skrzydło samolotu z II wojny światowej, kamizelkę ratunkową prawdopodobnie z tego samego samolotu, list w butelce czy serię guzików mundurowych.

Jezioro Drawsko, zwane od niedawna zwane także Jeziorem Tajemnic, nosi dumne miano drugiego po Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce. Drawsko powstało na bazie nie jednej, lecz na skrzyżowaniu wielu rynien polodowcowych. Ukształtowały one dno jeziora w bardzo zróżnicowany i miejscami nieprzewidywalny sposób. Czasem wielka głębia sąsiaduje z zaskakującym wypłyceniem. Od kilku miesięcy drawskie Starostwo Powiatowe wraz z władzami miasta Czaplinek przeprowadza akcje poszukiwawcze. Wiadomo, że dno jeziora skrywa wiele tajemnic. W prasie zaczęły się pojawiać informacje o łodziach podwodnych, ja też o nich słyszałem jako dziecko i ostatecznie zapadł pomysł aby to zbadać - mówi nam Starosta Drawski Stanisław Kuczyński.

Według wielu przekazów znajduje się tam zatopiony plac manewrowy Husarii Pruskiej, to druga po „U-Bootach” wielka legenda jeziora Drawsko. Grupa nurków ma zamiar zlustrować okolice tajemniczego, nigdy bezpośrednio niebadanego, wojskowego placu, który – jak wskazuje miejska legenda – w ciągu chwili osunął się na dno jeziora Drawsko. Póki co, do tej pory udało się już pewne rzeczy z jeziora Tajemnic wyłowić. Akcja poszukiwawcza z miesiąca na miesiąc nabiera tempa. Przy brzegu jeziora znaleziono między innymi list, który kiedyś ktoś zatopił - informuje Starosta Drawski.

W ramach Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic” w jeziorze Drawsko odbyło się nurkowanie, którego głównym celem było zdobycie dokumentacji fotograficznej i filmowej zatopionego około dwa wieki temu wojskowego placu ćwiczeń. Jest to jeden z kolejnych etapów akcji Jeziora Tajemnic. Mamy nadzieję, że przyniosą one pewnego rodzaju rozstrzygnięcia - powiedział Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider. Penetracja dna jeziora przez wykwalifikowanych nurków odbyła się w miniony piątek (27.05). Akcja rozpoczęła się od godzin porannych, a samo nurkowanie trwało około 3 – 4 godzin. Nurkowie schodzący pod wodę byli wyposażeni w kamery i aparaty w celu udokumentowania dna jeziora. Jak się okazało, poszukiwania przyniosły małe efekty, jednakże udało się co nieco wyłowić, np. pancerfausta.

Cała akcja nie miałaby miejsca gdyby nie pasjonaci i sponsorzy, którzy zaopatrzyli nurków w specjalistyczny sprzęt do nurkowania. Jak powiedział nam Burmistrz Czaplinka Akcja "Jezioro Tajemnic" ma także wiele pozytywnych walorów wpływających na miasto. Już dzisiaj możemy obserwować zainteresowanie Czaplinkiem oraz jeziorem. Jednakże jak to się przełoży na efekty zobaczymy później, jednakże ja jestem pozytywnej myśli - podsumowuje Adam Kośmider.

O rezultatach akcji będziemy informować Państwa na bieżąco. Relacja z nurkowania już dzisiaj (31.05) w serwisie informacyjnym Echa Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: